REKLAMA

Ceny świń na VEZG kolejny tydzień na wysokim poziomie

Redakcja - Zwierzęta
22.07.2023
chat-icon 2

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Zapewne nastroje prowadzących gospodarstwa rolne nastawione na hodowlę trzody chlewnej byłyby jeszcze lepsze gdyby nie tak wysokie koszty. Rekordowe ceny pozwalają jednak obecnie na prowadzenie opłacalnego chowu świń.

Niestety sen z powiek wielu hodowców spędza ryzyko pojawienia się w gospodarstwie afrykańskiego pomoru świń ASF, a nowe ogniska pojawiają się co kilka dni – najwięcej we wschodniej Polsce.

Na tak zwanej dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG, która ma ogromny wpływ na kształt rynku również w Polsce, po raz kolejny podczas notowania z 19 lipca 2023 roku notowania zostały utrzymane na rekordowym poziomie wynoszącym 2,5 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Po przeliczeniu na złote jest to 11,15 zł za kilogram. Cena ta obowiązuje na VEZG do 26 lipca 2023 roku.

- Obserwujemy wyższy od oczekiwanego wzrost cen trzody chlewnej, jednak coraz większa konkurencja ze strony krajów trzecich stawia pod znakiem zapytania przyszłość europejskich producentów wieprzowiny – tak obecną sytuację na rynku świń komentuje Bartosz Czarniak z POLSUS.

(rzw) Źródło: VEZG, POLSUS

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


arek 23.07.2023

zeby tak jeszcze koszty rolnikowi spadly

0 0
benio 22.07.2023

koszty niweczą te "cudowną" cenę :-(

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA