REKLAMA

Niemal 40 mln euro dla Polskich rolników z UE w związku z nadmiernym importem zboża z Ukrainy

Redakcja
26.06.2023
chat-icon 0

O tym, że Unia Europejska zdała egzamin z solidarności europejskiej powiedział szef resortu rolnictwa informując o przyznaniu przez UE pomocy dla Polski i pozostałych krajów z tzw. piątki. Z kwoty wynoszącej 100 mln euro niemal 40 procent trafi do polskich rolników.

fot. MRiRW
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że to właśnie głównie dzięki polskim staraniom przy wsparciu pozostałych krajów „piątki”, państwa członkowskie UE większością głosów pozytywnie zaopiniowały projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej o przyznaniu Polsce, Bułgarii, Słowacji, Rumunii i Węgier drugiej transzy pomocy w wysokości 100 mln euro.

Głosowanie nad przyznaniem pomocy odbyło się 26 czerwca 2023 roku podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu, a obecny był tam między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

– Unia Europejska zdała egzamin z solidarności europejskiej. Mamy zatwierdzony pakiet pomocowy 100 mln euro. Otrzymają go państwa przyfrontowe, czyli Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja i Rumunia. Walczymy o kolejne środki – zapowiedział minister Robert Telus.

Głosowanie, które odbyło się 26 czerwca 2023 roku oznacza przyznanie polskim rolnikom pomocy w związku z nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Dla Polski jest przeznaczonych 39,33 mln euro. Z

Dzięki podjętej decyzji będzie możliwe zwiększenie tych środków o 200 proc. z budżetu krajowego, co w sumie oznacza kwotę blisko 118 milionów euro.

– Działania Polski, jako lidera krajów przyfrontowych, w kwestii zabezpieczenia wspólnych interesów chroniących przed utratą płynności finansowej rolników w związku z wojną w Ukrainie, przynoszą efekty – podsumował minister Telus głosowanie.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA