REKLAMA

Pasze dla królików hodowlanych – jakie wybrać?

Króliki to śliczne i wartościowe zwierzęta, których hodowla w naszym kraju jest dosyć powszechna. Wiele osób decyduje się na króliki jako zwierzę domowe, ponieważ podobnie jak w przypadku kotów - nie muszą one opuszczać bezpiecznego mieszkania czy domu (mając jednak królika, należy zapewnić mu dużo miejsca i pod żadnym pozorem nie trzymać cały czas w zamkniętej klatce).

fot. Adobe Stock
31 października 2021 chat-icon1

REKLAMA
Hodowcy tych zwierząt doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich dieta jest zależna od gatunku i rozmiaru osobników, i powinna być zróżnicowana, aby zapewnić im wszystkie niezbędne do zdrowego i sprawnego rozwoju witaminy i elementy. Należy też zadbać o to, by zawierała ona jak najwięcej składników naturalnych, którymi zazwyczaj żywią się króliki na wolności.

Spis treści: 

1. Pasze dla królików hodowlanych - jakie będą najlepsze?

REKLAMA
2. Błędy w żywieniu królików


Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pasz, które produkowane są przez różne firmy. Kluczem do sukcesu jest wybranie tej najlepszej i najbardziej odpowiadającej hodowanym królikom. Dla początkujących hodowców wybór paszy może jednak stanowić problem, dlatego też postanowiliśmy przygotować specjalny poradnik, w którym znajdują się informacje dotyczące tej kwestii.

Pasze dla królików hodowlanych - jakie będą najlepsze?

Jak już wspomnieliśmy, dieta królika powinna być dobrana pod względem gatunku, do którego on należy, rozmiarów i jego potrzeb. Wiadomo, że mniejszy królik będzie żywił się nieco inaczej niż większy, nie tylko pod względem ilości spożywanego pokarmu, ale także pod względem jego zawartości.
Wszystkie pasze, które powszechnie wykorzystuje się w trakcie hodowli królików, można rozdzielić na dwie różne grupy: objętościowe i treściwe. W obu kategoriach następuje oczywiście dalszy podział, który pozwala rozróżnić pasze ze względu na ich właściwości i zawartość.

W przypadku pasz objętościowych możemy mieć do czynienia z paszą suchą lub wilgotną. Ta pierwsza wykorzystywana jest głównie podczas chłodniejszych miesięcy, kiedy dostęp do naturalnego pożywienia i innych rodzajów pasz jest zdecydowanie trudniejszy. Wśród pasz suchych najczęściej spotykane są siano i słoma, które łatwo jest uzyskać i przechować, a następnie wykorzystać.

REKLAMA
Taką paszę miesza się np. z gotowanymi na parze ziemniakami i należy uważać, aby nie przesadzić z ilością dodawanego siana, ponieważ zawarty w jego składzie błonnik w dużych ilościach może powodować problemy z wchłanianiem innych substancji odżywczych, przez co osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Nieco inaczej prezentują się natomiast objętościowe mokre pasze dla królików. W ich składach najczęściej znajdują się wszelkie zielonki łąkowe, warzywa, owoce, lucerna, kukurydza, zioła, koniczyna, buraki czy marchew.

Zanim jednak poda się zwierzęciu taką mieszankę, należy zadbać o to, aby rośliny były czyste i pozbawione nadpsutych części. Królikom nie wolno pod żadnym pozorem podawać spleśniałych czy wilgotnych lub zanieczyszczonych ziemią zielonek, ponieważ może to spowodować u nich poważne problemy zdrowotne - podobnie jak u człowieka w przypadku spożycia zepsutego jedzenia.

Poza dwoma wymienionymi, w diecie królików istotną rolę odgrywają także różnego rodzaju zioła. Do tych, które warto podawać zwierzętom zaliczamy:
- mlecz zwyczajny,
- szałwię,
- tymianek,
- perz,
- mniszka lekarskiego,
- nostrzyk,
- gorczycę polną

i wiele innych ziół. Trzeba jednak pamiętać, że zioła w diecie królików powinny być stosowane w ograniczonych ilościach - jeśli z nimi przesadzimy, możemy im zaszkodzić.

REKLAMA
W paszach treściwych znajdują się natomiast różnego rodzaju zboża, w tym jęczmień, pszenica, owies czy kukurydza. Oprócz tego do tej grupy zaliczamy także różnego rodzaju śruty, takie jak makuchy, koncentraty paszowe czy śruty poekstrakcyjne. Pasze treściwe zazwyczaj podawane są w formie suchej lub granulowanej, często mieszane np. z parowanymi ziemniakami dla zwiększenia ilości i dodania pewnych wartości odżywczych. Co ważne - królikom można podawać również np. suche pieczywo różnego rodzaju. Należy przy tym pamiętać, że nie może ono być w żadnym stopniu spleśniałe - jedynie wysuszone.

Jak więc widać wyraźnie - dieta królików hodowlanych może zawierać naprawdę różne składniki i odpowiedzialnością hodowcy jest to, aby dostarczyć możliwie najlepsze pożywienie dla swoich zwierząt.

Jeśli chodzi o ceny pasz dla królików, to bywają one różne. Oblicza się je bowiem ze względu na kilka czynników w tym na skład.

Błędy w żywieniu królików

Podczas żywienia królików hodowlanych bardzo łatwo można popełnić liczne błędy, które potem negatywnie odbiją się na ich zdrowiu. A króliki to niezwykle delikatne na zdrowiu stworzenia. Trzeba uważać szczególnie podczas zmieniania pokarmu, ponieważ są wrażliwe na wszelkie tego typu procesy. Zmiany w ilości paszy, w jej jakości czy modyfikacja grafiku podawania pożywienia ma bardzo negatywny wpływ na króliki - zaczynają pojawiać się u nich problemy metaboliczne, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

REKLAMA
Jak więc widać - hodowla królików, przynajmniej pod względem ich wyżywienia nie należy do najprostszych kwestii. Jeżeli jednak hodowca chce utrzymać swoje zwierzęta w jak najlepszym zdrowiu, to koniecznie musi uważać na wszystkie wymienione wyżej elementy.

(rzw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Wieslaw 31 października 2021

U nas są krole w gospodarce od zawsze kiedy pamietam .. kiedys dziadek potem tata a teraz i ja

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon1

Niemal 19,81 mld złotych wpłynęło dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników. 16,66 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,15 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

- Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. Warto, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA