REKLAMA

Henryk Kowalczyk zrezygnował z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi

Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk wydał dziś oświadczenie w którym poinformował o swojej rezygnacji z pełnionej funkcji. Jako główny powód rezygnacji podał brak możliwości spełnienia jednego z podstawowych postulatów rolników, którzy domagają się wprowadzenia ceł i kontyngentów na ukraińskie zboża.

fot. MRiRW
5 kwietnia 2023 chat-icon0

REKLAMA
Minister przypomina, że zgodny z postulatami rolników wniosek przekazano wspólnie z rządami Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii 31 marca 2023 roku do Komisji Europejskiej. Bruksela jednak nie rozumie lub nie dostrzega problemu położonych na wschodzie Europy państw, co pokazała publikując projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca 2023 r. do 5 czerwca roku 2024.

- Porozumienie z rolnikami jest realizowane. Uruchamiane są kolejne działania. Jednym z punktów porozumienia Okrągłego Stołu Rolniczego było zobowiązanie dotyczące wystąpienia do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego i bezkontyngentowego zboża z Ukrainy – informuje w oświadczeniu Henryk Kowalczyk dodając, że ponieważ bardzo wyraźnie widać, że podstawowy postulat rolników nie zostanie przez Komisję Europejską spełniony, podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Minister podsumowując swoje oświadczenie podziękował wszystkim organizacjom rolniczym za merytoryczną współpracę, a swojemu następcy życzy „skutecznych działań w rozwiązaniu problemów naszego rolnictwa”.

REKLAMA
Od lat każdy kolejny minister rolnictwa jest oceniany krytycznie przez organizacje rolnicze oraz przez część rolników. Trudna jest też ogólna sytuacja w rolnictwie, głównie ze względu na problemy z suszą, choroby wirusowe dziesiątkujące hodowle, a ostatnio również przez światowy kryzys wywołany pandemią koronawirusa oraz wojnę na Ukrainie. Czekamy na informację, kto może zastąpić Henryka Kowalczyka na stanowisku szefa resortu rolnictwa. Krążą pogłoski, że może to być ponownie Krzysztof Ardanowski lub według informacji podawanych przez Polsat i Interię poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW, Polsat, Interia


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Redakcja - Technika 3 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa. To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

REKLAMA

Ceny świń: Notowania na VEZG w górę po niemal dwóch miesiącach stagnacji

Super Visor 25 maja 2023 chat-icon2

Przez niemal dwa miesiące cena świń rzeźnych na dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG utrzymywała się na poziomie wynoszącym 2,33 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Od 24 do 31 maja 2023 roku na VEZG obowiązywać będzie cena 2,38 euro (10,66 zł), mamy więc do czynienia z podwyżką wynoszącą 5 eurocentów.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA