REKLAMA

Niemal 18,6 mld złotych przekazanych rolnikom w ramach dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok

O aktualnej kwocie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW przekazanej rolnikom w ramach kampanii za 2022 rok poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W minionym roku zrealizowano zaliczki a obecnie trwa realizacja wypłat końcowych.

24 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA
ARiMR wypłacała zaliczki od 17 października do 30 listopada 2022 roku na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W tym okresie rolnikom przekazano ponad 12,92 mld zł, tj. 10,78 mld zł w ramach płatności bezpośrednich i ponad 2,14 mld zł płatności obszarowych z PROW.

Realizacja wypłat końcowych trwa od pierwszego grudnia 2022 roku, a do tej pory z tego tytułu na konta beneficjentów trafiło ponad 5,65 mld zł – 4,98 mld zł w ramach płatności bezpośrednich i 675 mln zł w postaci płatności obszarowych.

1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich złożono w 2022 roku, a pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł. Dotychczas rolnikom wypłacono blisko 15,76 mld zł. Czas na realizację płatności w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku.
- Warto, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać – przypomina ARiMR.

REKLAMA
(rpf) pp / Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Obowiązek kontraktacji co najmniej 50% surowców od miejscowych producentów – czy to możliwe?

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego o wprowadzenie obowiązku co najmniej 50% kontraktacji surowców bezpośrednio od producentów miejscowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 24 maja 2023 r. informuje, że rolą państwa jest tworzenie warunków – szczególnie prawnych sprzyjających upowszechnianiu trwałych dobrowolnych powiązań  producentów rolnych z przetwórcami i handlowcami w formie umów kontraktacyjnych uwzględniających interesy obu stron kontraktu. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale zachęca do zawierania długoterminowych umów na dostarczanie produktów rolnych zarówno rolników jak i podmioty nabywające produkty rolne (zakłady przetwórcze, punkty skupu).
- Przykładowy wzór umowy kontraktacji, opracowany przez MRiRW, UOKIK, KOWR oraz przedstawicieli sektora rolnego znajduje się pod adresem na stronie internetowej MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo

REKLAMA

Pijany wjechał ciągnikiem rolniczym w ogrodzenie i zasnął…

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon1

Dużym brakiem wyobraźni wykazał się 40-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego, który kompletnie pijany wsiadł za kierownicę ciągnika rolniczego, a prowadząc pojazd chwilę później wjechał w posesję ogrodzenia.

Zdarzenie miało miejsce 15 maja 2023 roku około godziny 13:00 w jednej z miejscowości w gminie Osieczna (województwo pomorskie, powiat starogardzki). Tego dnia policjanci udali się na interwencję po zgłoszeniu, a po dotarciu na miejsce potwierdzili, że na uszkodzonym ogrodzeniu stoi ciągnik rolniczy Ursus, a za jego kierownicą śpi kierowca. Okazało się, że 40-latek był pijany do tego stopnia, że zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji.

Mężczyznę doprowadzono do komendy, gdzie mundurowi poddali go badaniu na zawartość alkoholu, które wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila.

- Policjanci zatrzymali traktorzyście jego prawo jazdy. Teraz śledczy przedstawią 40-latkowi zarzut dotyczący kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. W najbliższym czasie mężczyzna stanie przed s

REKLAMA