REKLAMA

Zaniedbane konie odebrano właścicielowi

Redakcja
28.03.2024
chat-icon 0

Do cieszyńskiej komendy policji wpłynęło zawiadomienie o zaniedbanych zwierzętach, które mogą znajdować się na terenie prywatnej posesji w Górkach Wielkich (województwo śląskie, powiat cieszyński, gmina Brenna).

REKLAMA

Sprawa trafiła do funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, którzy podjęli w tej sprawie niezbędne działania i po kilku dniach od otrzymania oficjalnego zawiadomienia, złożonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie, mundurowi wkroczyli na teren gospodarstwa.

Wraz z nimi na posesję wkroczyły również służby weterynaryjne, a także Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt AS i Fundacja Viva, która finalnie, interwencyjnie zabezpieczyła zwierzęta.

Przeprowadzona na miejscu kontrola ujawniła, że konie przebywające na posesji utrzymywane były w fatalnych warunkach. Zwierzęta były wycieńczone i brudne. Były w stanie, który wymagał natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii.

Opinia lekarzy weterynarii była jednoznaczna i wskazywała na to, że konie są w stanie zagłodzenia, miały nieleczone choroby. Poza tym przebywały w pomieszczeniu nie przystosowanym do tych celów. Nie zostały im zapewnione warunki odpowiadające ich potrzebom.

Osoby przeprowadzające kontrolę odebrały 66-latkowi interwencyjnie łącznie 7 koni, ze względu na ich stan oraz warunki, w jakich przebywały, które zagrażały ich życiu i zdrowiu.
Zwierzęta trafiły pod opiekę Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA!

W związku z wszczętym postępowaniem policjanci przeprowadzili czynności procesowe. W ich trakcie zabezpieczono niezbędne dla postępowania dowody.

Do trzech lat więzienia grozi teraz mężczyźnie za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi. W przypadku, gdy sąd uzna, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść nawet do pięciu lat.

Dodatkowo w przypadku skazania za to przestępstwo, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

(rpf) Źródło: KPP Cieszyn

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA