REKLAMA

Jak zmodernizować swoje gospodarstwo rolne?

Redakcja
04.07.2023
chat-icon 0

Jeśli chcesz rozwijać swoje gospodarstwo rolne i utrzymywać jego wysoką konkurencyjność, powinieneś inwestować w nowoczesne technologie. Mechanizacja oraz cyfryzacja tej działalności przynosi mnóstwo korzyści, zarówno tych finansowych, jak i wizerunkowych, które w tym biznesie nierzadko także mają istotne znaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jak zmodernizować swoje gospodarstwo i skąd wziąć na to pieniądze, odpowiedzi znajdziesz w tym artykule – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów!

fot. materiały promocyjne
REKLAMA

W co inwestować, aby zmodernizować gospodarstwo rolne?

Od dawna absolutnie podstawowymi narzędziami pracy w gospodarstwach rolnych są oczywiście maszyny. Zależnie od tego, na czym skupia się Twoja działalności, możesz potrzebować m.in. traktorów, kombajnów, sadzarek, agregatów uprawnych, opryskiwaczy, sieczkarni itd. Pamiętaj, że powinien to być sprzęt dobrej klasy, a przy dobrze, jeśli będzie w miarę nowy. Dzięki temu jest bardziej niezawodny, co ogranicza ryzyko kosztownych przestojów w pracy.

Jeśli prowadzisz uprawy roślin lub warzyw, powinieneś także pomyśleć o systemie automatyzującym proces nawadniania. To kolejne modernizacje gospodarstwa rolnego, o których powinieneś pomyśleć. Jednak maszyny to nie wszystko, gdyż w XXI wieku warto pomyśleć także o cyfryzacji.

Zajmując się hodowlą zwierząt czy roślin, warto korzystać z różnego rodzaju narzędzi ułatwiających planowanie sobie pracy. Doskonałym tego przykładem są m.in. stacje analizujące pogodę, drony czy urządzenia GPS. Jednocześnie ogromne wsparcie stanowią systemy informatyczne wyposażone w sztuczną inteligencję, które na podstawie dostarczonych im danych przedstawiają zalecenia ułatwiające przygotowywanie harmonogramu prac.

Korzystając z wszystkich powyższych narzędzi nie tylko usprawnisz działanie gospodarstwa rolnego. Dzięki nim możesz także m.in. ograniczyć ryzyko wystąpienia strat, oszczędzać pieniądze i przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Poprawisz także warunki pracy, co z pewnością docenią zatrudnione przez Ciebie osoby.

Ogranicz zużycie energii w gospodarstwie rolnym

Inwestycje w gospodarstwo rolne powinny obejmować także rozwiązania ograniczające zużycie energii. Przyczyni się to do obniżenia kosztów produkcji, dając Ci tym samym większe możliwości w zakresie konkurowania ceną sprzedawanych produktów. W tym celu powinieneś przede wszystkim modernizować budynki, stosując m.in.:
- dobrą izolację,
- nowoczesne systemy grzewcze,
- wydajne instalacje wentylacji oraz klimatyzacji.

Do tego obecnie warto pomyśleć o jak największym uniezależnieniu się od dostawcy prądu. Z tego powodu dobrym pomysłem jest inwestycja w fotowoltaikę, najlepiej wraz z magazynem energii.

Leasing to świetny sposób finansowania inwestycji w gospodarstwo rolne

Rozwój gospodarstwa rolnego, a więc inwestowanie w nowoczesne maszyny oraz cyfryzację, jest obecnie bardzo istotny. Jednak z drugiej strony wiąże się on z ogromnymi kosztami, przez co większość rolników nie jest w stanie pokryć ich z własnej kieszeni. Na rynku dostępne są oczywiście kredyty dla branży rolnej, ale w wielu przypadkach leasing maszyn jest dużo lepszym rozwiązaniem.

Leasingowanie maszyn rolniczych ma wiele zalet, z których najważniejsze to:

- wysoka dostępność finansowania – relatywnie niewielkie wymagania względem zdolności leasingowej oraz mało formalności w porównaniu z kredytem,
- elastyczność – możliwość negocjowania warunków umowy w bardzo szerokim zakresie,
- brak konieczności wnoszenia wkładu własnego,
- spore możliwości w zakresie odliczeń podatkowych,
- bardzo długi, nawet wieloletni okres finansowania,
- brak obniżenia zdolności kredytowej.

Co warto dodać, leasingując np. maszynę rolniczą, na koniec umowy możesz ją wykupić na atrakcyjnych warunkach lub zwrócić leasingodawcy i chociażby wziąć leasing na nową. Aby znaleźć korzystne oferty takiego finansowania, najlepiej skorzystaj z pomocy specjalistów. Prześwietlą dla Ciebie propozycje wielu leasingodawców i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

(rpf) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA