REKLAMA

Jak właściwie zabezpieczyć sianokiszonki oraz słomę?

Redakcja
14.06.2023
chat-icon 0

Przy prowadzeniu gospodarstw, których zyski opierają się na hodowli bydła bardzo ważne jest umiejętne zaopatrywanie się w paszę dla zwierząt. Karmione dobrym jedzeniem zwierzęta są bardziej wydajne, musimy więc zadbać by materiały, które są im podawane były właściwie zabezpieczane podczas składowania.

fot. Adobe Stock / materiał sponsorowany
REKLAMA

Jak wybrać odpowiednią paszę oraz warunki?

Hodowla zwierząt wiąże się z dbałością o ich dobrostan. Żywy inwentarz potrzebuje większego zaopiekowania żeby stawał się dla nas opłacalny. Rolą właściciela gospodarstwa lub hodowli jest zorganizowanie właściwego miejsca, przystosowanego do zmiennych warunków oraz zapewnienie zbilansowanej diety. 

Dieta jest bardzo ważna zarówno o zwierząt tucznych jak i mlecznych. Uzupełniana o witaminy i suplementy jest wsparciem dla organizmu podczas rozwoju. Do pasz dodawane są również składniki wysokoenergetyczne. Pośród nich znajduje się m.in gliceryna paszowa oraz melasa buraczana. Karma jest źródłem siły, zdrowia oraz odporności żywego inwentarza. Ważne jest również by zawsze była dopasowywana pod dany gatunek. 

Warunki, w których przebywają zwierzęta również odbijają się na ich stanie. Muszą mieć więc nie tylko mieć dostęp do wody i jedzenia, ale również miejsca, w którym mogą bezpiecznie przebywać. Będzie to np. obora z czystą słomą. 

Sianokiszonka dla bydła

Sianokiszonka to pasza, która powstaje z zielonych roślin koszonych wiosną. Materiał roślinny jest częściowo podsuszany, a następnie kiszony naturalnymi metodami. Podczas procesu kiszenia wydobywa się kwas mlekowy, który przedłuża trwałość paszy. Tego typu pokarm jest pełnowartościowy na długi czas.

Dzięki niemu zwierzęta mogą mieć dostęp do pasz objętościowych pełnych odżywczych składników przez cały rok. Kiszonki przez proces jaki przechodzą zyskują dużo więcej wartości odżywczych, białka oraz energetycznych od zwykłego siana. Stanowią idealną paszę dla zwierząt hodowlanych przede wszystkim bydła. 

Żeby doprowadzić do odpowiedniego procesu kiszenia, który w rezultacie da nam bezpieczną dla zwierząt karmę, należy użyć do przechowywania zielonej masy specjalnych folii. 

Jak gromadzić by nie tracić?

W przypadku dużych gospodarstw najlepszym rozwiązaniem, ze względu na ponoszone koszta oraz poświęcany czas, jest magazynowanie pożywienia dla zwierząt oraz słomy. Przy dużych zakupach hurtowych możemy liczyć na dużo bardziej korzystne warunki. 

Należy przy tym pamiętać, że słoma oraz pożywienie takie jak sianokiszonki będą jedynie wówczas w dobrej jakości, jeżeli zostaną odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Złe przechowywanie prowadzi do utraty wartości oraz pleśnienia, które jest bardzo niebezpieczne i doprowadza do powstawania toksyn. Spleśniała karma może spowodować choroby oraz śmierć zwierząt. 

Sklep ATL AGRO posiada dobrej jakości produkty, które wesprą nasze gospodarstwo. W ofercie znajdziemy przede wszystkim różnego rodzaju folie zabezpieczające siano, słomę lub sianokiszonki. 

Folia na sianokiszonki

Podczas produkcji sfermentowanej paszy dla zwierząt niezbędna jest folia do sianokiszonki. Sianokiszonki folia to mocny materiał do owijania balotów ze skoszonych ziół oraz trawy. 

Folię charakteryzuje bardzo duża elastyczność przy jednoczesnej wytrzymałości. Owijamy nią szczelnie kiszonkę, wnętrze bali musi mieć całkowite odcięcie od powietrza oraz czynników zewnętrznych takich jak wilgoć czy deszcz. Folia przeznaczona do owijania siana jest odporna na uszkodzenia, a więc posiada właściwą grubość. Każda dziura może powodować dostawania się do środka powietrza, które zaburzy proces kiszenia oraz zaszkodzi całości karmy.

Istnieją różne modele folii, które powinny być dobierane wedle zapotrzebowania. Kiszonki, które przechodzą krótszy okres fermentacji nie muszą być owijane bardzo grubym materiałem. W przypadku przygotowania paszy, która ma przeczekać od wiosny do zimy będziemy musieli użyć grubej pięciowarstwowej folii. 

Folia do siano kiszonki dostępna jest przede wszystkim w kolorze białym. Kolor ten odbija promienie słoneczne sprawiając, że materiał nie absorbuje ciepła. 

Zabezpieczanie słomy zimą

Wszędzie tam gdzie odbywa się hodowla zwierząt muszą być odpowiednie podłoża wewnątrz budynków, które będą zabezpieczać oraz które izolować od zimna. Najczęstszym wyborem pośród naturalnych rozwiązań jest słoma. Materiał ten nie tylko jest łatwy w użytkowaniu oraz utylizacji, ale również tani. 

Gospodarstwa składujące większe ilości słomy muszą zadbać o zabezpieczenie materiału w okresie deszczowym oraz zimowym. Polecanym rozwiązaniem jest stosowanie flizu. Płachtą materiału okrywa się całe baloty słomy, a następnie zabezpiecza go by nie zsunął się na skutek wiatru.  

Fliz chroni przed przedostawaniem się wilgoci do słomy, a więc nie dopuszcza do tego by rozwijały się na niej niebezpieczne dla zwierząt pleśni oraz grzyby. W okresie zimowym bele słomy przykryte flizem nie przymarzają, a więc nie jesteśmy zmuszeni wyrzucać części z materiału. 

Fliz do słomy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ta warstwowa folia ma bardzo grube włókna, które zmniejszają możliwość na przebicie twardymi łodygami. Mimo swojej wytrzymałości przepuszcza do wewnątrz powietrze, dzięki czemu słoma pod nim nie zaparza się.  

(rzw) materiał sponsorowany

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA