REKLAMA

Sianokiszonka: wady i zalety, zastosowanie

Redakcja - Zwierzęta
23.11.2022
chat-icon 0

Sianokiszonka to poddane fermentacji siano, które powstaje wskutek koszenia traw w odpowiednim czasie. Proces powstania sianokiszonki jest wieloetapowy, dlatego zaleca się dokładne zapoznanie się ze specyfiką tej produkcji. Znajomość poszczególnych kroków znacząco wpływa wówczas na jakość odżywczą przygotowywanej paszy.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Sianokiszonka to poddane fermentacji siano, które powstaje wskutek koszenia traw w odpowiednim czasie. Proces powstania sianokiszonki jest wieloetapowy, dlatego zaleca się dokładne zapoznanie się ze specyfiką tej produkcji. Znajomość poszczególnych kroków znacząco wpływa wówczas na jakość odżywczą przygotowywanej paszy.

Aby mieć pewność, że sianokiszonka osiągnie odpowiednie wartości, warto wcześniej nabyć doświadczenie w wytwarzaniu normalnej kiszonki. Wielu rolników zastanawia się jednak, czy sianokiszonka stanowi lepsze rozwiązanie od siana. Pojawiają się też pytania o wady i zalety sianokiszonki, jakie można zaobserwować zarówno podczas produkcji, jak i podczas późniejszej analizy składników odżywczych. Co warto wiedzieć o tym rodzaju paszy?

Sianokiszonka – istotne aspekty przy produkcji

Sianokiszonka to objętościowa pasza, która zawiera ponad 50% masy suszonej. Jest to o ok. 20% więcej od normalnych kiszonek. Różnice między kiszonką a sianokiszonką można zaobserwować również na płaszczyźnie produkcyjnej. W przypadku sianokiszonki niezwykle istotny jest termin zbioru trawy. Koszenie w odpowiednim czasie daje gwarancję, że surowiec osiągnie doskonałą jakość i będzie bogaty w szereg istotnych składników odżywczych. Wcześnie skoszona zielonka jest bardziej kwasowa i posiada więcej drogocennych składników niż późno koszona, dojrzała trawa. Zbyt wczesny zbiór zmniejsza jednak wartość energetyczną i generuje taki poziom kwasowości, który może być niechętnie pobierany przez zwierzynę. Nadmierne wysuszenie utrudnia z kolei ubicie i może generować pleśnienie. Grube łodygi uniemożliwiają utworzenie nieprzepuszczających powietrza bel.

Czytaj również: Folia do sianokiszonki

Kolejnym, istotnym aspektem przy produkcji kiszonki jest odpowiedni surowiec. Eksperci twierdzą, że najbardziej wartościowymi gatunkami do zakiszania są rośliny motylkowe (np. lucerna, koniczyna czerwona). Im lepsza mieszanka traw, tym większa pewność, że sianokiszonka nie będzie posiadała wysokiej zawartości fruktanów. Są to składniki z grupy oligosacharydów, które mogą generować objawy gastryczne. Optymalna ilość fruktanów sianokiszonce może jednak pozytywnie wpłynąć na procesy trawienne zwierząt. Dlatego tak ważna jest dbałość o każdy z etapów produkcyjnych. Sianokiszonka powinna być parowana z dużą precyzją i w odpowiednio wysokiej temperaturze. Badania tego procesu wykazały, że zbyt niska temperatura parowania może doprowadzić do niemal pięciokrotnego wzrostu liczby bakterii.

Sianokiszonka – zastosowanie

Ta forma kaszy stanowi doskonałe rozwiązanie do karmienia koni, owiec, kóz, krów czy zwierzyny łownej. Wiele zależy jednak od wieku zwierzyny, indywidualnych wymagań żywieniowych i skali produkcji. W pożywieniu bydła mlecznego sianokiszonka może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ dostarcza szereg składników mineralnych i witamin. Warto jednak dopasować ilość podawanego pokarmu do aktualnej wydajności krów, a także okresu laktacji. W przypadku koni istotną zależność pełni wiek zwierzęcia oraz jego poziom aktywności. Wcześnie koszona sianokiszonka jest kwaśniejsza, ale zawiera więcej składników odżywczych. Dlatego też zaleca się podawanie kiszonki koniom o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. Mniejsza ilość włókien w składzie wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Nie obciąża go i nie powoduje zmian sylwetkowych. Jest to szczególnie istotny aspekt w przypadku koni wyścigowych.

Sianokiszonka – zalety

W przypadku sianokiszonki zalety można dostrzec przede wszystkim w smaku, wartościach pokarmowych i kwestiach ekonomicznych. Szczególnie konie i krowy lubią ten rodzaj paszy, ponieważ zapewnia ona wysokie walory smakowe. Mimo małej objętości pokarmu, zwierzęta otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Wpływa to pozytywnie na ich układ pokarmowy i jednocześnie przekłada się na możliwość ekonomicznego skarmiania stada. Hodowcy wskazują również, że pobór pokarmu w przypadku stosowania sianokiszonki jest szybszy i łatwiejszy niż w przypadku siana. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że pokarm podawany zwierzętom nie musi być dodatkowo suplementowany witaminami i minerałami.

Sianokiszonka – wady

Rozwój pleśni i obecność bakterii na koszonych trawach to aspekty, które niestety bardzo często utrudniają proces produkcji sianokiszonki. Wady, jakie można zaobserwować w przypadku tego rozwiązania, są jednak możliwe do zniwelowania. Aby mieć pewność, że sianokiszonka nie zawiera wzmożonej liczby szkodliwych drobnoustrojów w składzie, należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę i czas parowania. Uniknięcie rozwoju pleśni to aspekt, o który warto zadbać już na etapie zbiorów – czym grubsze łodygi, tym większe prawdopodobieństwo, że przepuszczalność bali spowoduje procesy pleśnienia. Niestety wysokie wartości sianokiszonki mogą także sprzyjać przekarmieniu zwierzyny. Podawanie sianokiszonki często musi wiązać się z ograniczeniem dostępu do kaszy, co generuje ryzyko zaburzenia naturalnego cyklu pobierania pokarmu przez zwierzęta.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA