REKLAMA

Gaz propan niezastąpiony w polskim rolnictwie

Redakcja
30.09.2023
chat-icon 0

Z roku na rok, rośnie liczba gospodarstw rolnych stosujących gaz propan do ogrzewania kurzych ferm, obór, szklarni czy suszarni. Warto przeczytać, jakie korzyści i oszczędności dla rolnictwa generuje przejście na ekologiczny gaz propan.

fot. Materiały promocyjne
REKLAMA

W Polsce nadal istnieje wiele obszarów, gdzie produkcja rolna rozwijana jest bez dostępu do sieci gazu ziemnego. Ogrzewanie propanem staje się doskonałą alternatywą dla takich gospodarstw. Gaz propan, w porównaniu do innych paliw, takich jak węgiel czy olej, wyróżnia się atrakcyjną ceną i bardzo wysoką wydajnością.

Szerokie zastosowanie gazu propan

Gaz propan to paliwo, które znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie. Dzięki swojej wydajności, z powodzeniem jest wykorzystywany do ogrzewania dużych szklarni, pieczarkarni, ferm kurzych oraz do procesu suszenia zbóż i ziaren. Poza tym, jest także używany do ogrzewania mieszkań i budynków gospodarskich, włączając w to podgrzewanie wody oraz zasilanie kuchni.

Propan bezpieczny dla plonów i zwierząt

Gaz propan jest bezpiecznym i korzystnym wyborem do różnych zastosowań rolniczych i hodowlanych. Uznawany jest bowiem za jedno z najbardziej czystych paliw, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji ani dymu podczas spalania. Dlatego jest nazywany gazem ekologicznym, który coraz częściej stosowany jest w sektorach związanych z hodowlą zwierząt, ogrodnictwem i przemysłem spożywczym.

Suszenie zbóż propanem opłaca się podwójnie

Suszenie zbóż to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie plonów. Po pierwsze, pozwala ono uniknąć strat związanym z gniciem ziaren, bo umożliwia bezpieczne i długoterminowe ich przechowywanie. Po drugie, znacząco zwiększa wartość zbóż. Dzięki odpowiedniemu procesowi suszenia z wykorzystaniem propanu, rolnicy nie muszą w pośpiechu sprzedawać plonów. Mogą obserwować zmiany cen na rynku i czekać na korzystniejszy moment na zbycie zbóż w skupie.

Warto też podkreślić, że propan nie wpływa negatywnie na jakość ziaren, co czyni go bezpiecznym paliwem do suszenia plonów.

Propan bardziej wydajny od innych paliw

W skali roku, ogrzewanie gazem propan może być tańsze od ogrzewania olejem opałowym nawet o 80%. Gaz propan cechuje wysoka kaloryczność, a to przekłada się na jego dużą wydajność, szczególnie podczas ogrzewania dużych powierzchni. Zastosowanie gazu propan pozwala zatem rolnikom obniżyć koszty prowadzonej działalności. Szacuje się, że w przypadku przejścia na instalację na gaz propan, z instalacji zasilanej olejem opałowym, inwestycja ta może zwrócić się już po roku czasu.

Bezobsługowe ogrzewanie propanem oszczędza czas

Automatyzacja oraz rozwiązania, które nie wymagają stałej obsługi, stanowią rzeczywistą oszczędność czasu i wysiłku dla rolników. Użycie w rolnictwie węgla lub oleju opałowego nie tylko generuje wyższe koszty w porównaniu do ogrzewania propanem, ale także wymaga dodatkowych nakładów pracy.

Instalacje oparte na gazie propan mają tę zaletę, że po ich uruchomieniu i odpowiednim dostosowaniu ustawień są praktycznie bezobsługowe.

Gaz propan tylko od zaufanego dostawcy

Na rynku polskim istnieje kilku wiodących dostawców gazu propan, którzy od lat zaopatrują w to paliwo m.in. gospodarstwa rolne. Wybierając dostawcę gazu propan, warto postawić na dużą, zaufaną firmę, która będzie w stanie zapewnić ciągłe, cykliczne tankowania zbiorników propanem. Wszelkie przerwy czy opóźnienia w dostawie gazu zaburzą bowiem cykl produkcyjny i mogą skutkować ogromnymi stratami.

Najlepiej zatem wybrać dostawcę, który posiada własną, rozbudowaną flotę cystern, dzięki którym jest w stanie zagwarantować częste tankowania zbiorników na propan na terenie całej Polski. Taka firma daje też możliwość negocjacji ceny propanu w skali tygodnia, co przy cyklicznych zamówieniach, może być sporym profitem. Oferuje też kompleksową obsługę w postaci planowania i realizacji instalacji na gaz propan, przeglądów instalacji oraz badań UDT. Dzięki temu wszystkie usługi związane z ogrzewaniem gazem propan wykonywane są przez jeden podmiot, który daje gwarancję na wykonane przez siebie prace.

(rpf) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA