REKLAMA

Grypa ptaków szaleje w USA. W miesiąc uśmiercono niemal 4 miliony ptaków

Redakcja - Zwierzęta
08.04.2024
chat-icon 0

Przed kilkoma dniami media obiegła informacja o wstrzymaniu produkcji przez Cal-Maine Foods - amerykańskiego lidera produkcji i dystrybucji jaj konsumpcyjnych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Wstrzymanie produkcji dotyczy jednego z zakładów tej firmy w Teksasie. Jest ono spowodowane potwierdzeniem grypy ptaków na fermach utrzymujących kury nioski. W samej tylko firmie Cal – Maine Foods straty w pogłowiu stad kur niosek szacowane są na około 1,6 mln towarowych kur niosek i 337 tys. kur w odchowie. Firma skupia się obecnie na zabezpieczeniu produkcji w innych swoich zakładach w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzenienia choroby.

- Amerykańscy analitycy przewidują, że zmniejszenie stad kur niosek w Teksasie może doprowadzić do wzrostu detalicznych cen jaj dla konsumentów – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Tymczasem wirus grypy ptaków został potwierdzony u kolejnego dużego producenta jaj w Stanach Zjednoczonych, firmie Herbruck’s, która jest największa w stanie Michigan. Ognisko choroby zostało potwierdzone w zakładzie Green Meadow Organics w hrabstwie Ionia. Podjęto tam wzmożone działania w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania wirusa między zakładami w innych lokalizacjach.

Optymizmem nie napawają dane Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). 3 kwietnia 2024 roku wskazywały, że w okresie ostatnich 30 dni poprzedzających dzień raportu USDA, wirus grypy ptaków został wykryty na trzech fermach komercyjnych oraz w siedmiu stadach przydomowych w całych Stanach Zjednoczonych. Straty w pogłowiu drobiu spowodowane występowaniem wirusa grypy ptaków w tym okresie wyniosły około 3,85 miliona ptaków.

(rzw) Źródło: KIPDiP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA