fbpx
Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi HenrykKowalczyk podczas inauguracji konkursi Natura od kuchni Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi HenrykKowalczyk podczas inauguracji konkursi Natura od kuchni fot. MRiRW

Natura od kuchni – rusza konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

Napisał  Kwi 26, 2022

Inauguracja konkursu pod nazwą „Natura od kuchni” organizowanego przez MRiRW to w ocenie ministra Henryka Kowalczyka idea wspierania działalności kół gospodyń wiejskich, która znakomicie się rozwija i przynosi efekty.

Szef resortu rolnictwa obecny podczas inauguracji zwrócił uwagę, że zarejestrowanych jest już ponad 11 tysięcy kół gospodyń wiejskich, do których należą nie tylko panie, lecz także mężczyźni.

– To budowanie wspólnoty na obszarach wiejskich poprzez koła gospodyń wiejskich święci triumfy – stwierdził wicepremier, który dodał, że resort rolnictwa wspiera koła gospodyń wiejskich w sposób systemowy poprzez dotacje, o które można się ubiegać za pośrednictwem wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Henryk Kowalczyk wyraził zadowolenie z faktu, że wsparcie kołom gospodyń wiejskich proponują również inne instytucje, w tym Lasy Państwowe, które zgłosiły pomysł na ogłoszenie konkursu Natura od kuchni.

- Poprzez udział w tym konkursie koła gospodyń wiejskich będą promowały również Lasy Państwowe i żywność pozyskiwaną prosto z natury – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

A kolei wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że konkurs startuje dziś i podkreślił, że granty w wysokości 5 tysięcy złotych może otrzymać koło gospodyń wiejskich, które nadeśle ciekawy przepis na danie kulinarne łączące tradycję z nowoczesnością, a oparte o bogactwo naszych lasów – runo leśne lub dziczyznę.

– Grant może też być przyznany za ciekawy pomysł na promocję dań bazujących na bogactwie lasów – mówił wiceminister Siarka i dodał, że bogate zasoby runa leśnego i dziczyzny z pewnością będą doskonałą inspiracją dla kół gospodyń wiejskich do przygotowywania regionalnych produktów z lasów.

Dodatkową atrakcją będzie wydanie książki kulinarnej z najciekawszymi przepisami nadesłanymi na konkurs.

– Zgłoszenia mogą być nadsyłane od dziś do 30 września br. – informował wiceminister klimatu i środowiska.

– Bardzo dobra współpraca Lasów Państwowych z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwidacznia też społeczną funkcję lasów, a konkurs będzie doskonałą promocją działalności Lasów Państwowych – podkreślił dyrektor tej zasłużonej instytucji Józef Kubica.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

Skomentuj