17.3°C

partnerzy:

reklama
Azot bardzo ważny w uprawie buraka cukrowego fot. © Fotolia.com - Bits and Splits

Azot bardzo ważny w uprawie buraka cukrowego

Napisał  Kwi 06, 2019

Niebawem rozpocznie się okres siewu buraka cukrowego. W przypadku tej rośliny, powinien on zostać przeprowadzony w momencie, kiedy gleba nie jest nadmiernie wilgotna oraz gdy na głębokości około 10 centymetrów ogrzeje się ona do temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza.  

Często przyjmuje się, że fenologicznym terminem siewu w przypadku buraka cukrowego jest kwitnienie czeremchy lub początek wytwarzania liści u krzewów takich jak agrest i porzeczka.

Jeżeli siew zostanie przeprowadzony gdy gleba jest zbyt wilgotna i zbyt zimna, wówczas wschody buraków będą wolniejsze, a rośliny bardziej podatne na działanie patogenów.

Oprócz przestrzegania optymalnych terminów związanych z siewem, niezwykle istotne jest także nawożenie buraków - zwłaszcza azotem, który ma bardzo istotny wpływ na uprawę tej rośliny.

Azot ma ogromny wpływ nie tylko na wysokość plonów, ale również na jakość korzeni i co najważniejsze poziom cukru oraz tzw. melasotworów, czyli sodu, potasu, azotu α-aminowego.

Bardzo istotne znaczenie mają jednak proporcje: Niedobór azotu może spowodować spadek plonu korzeni, a nadmiar pogorszenie jakości surowca i zmniejszenie plonu cukru. Jeżeli azot zostanie podany zbyt późno, wówczas stymulować będzie on wzrost liści kosztem korzeni.

Wyliczając optymalną dawkę azotu przeznaczoną pod uprawę, trzeba wziąć pod uwagę takie parametry jak:

– przedplon buraków, wysiane międzyplony i sposób ich zagospodarowania,

– termin siewu buraków, wschody i skutki uboczne stosowanych herbicydów,

– kategorię gleby, stan struktury gleby oraz zawartość próchnicy,

– poziom i częstotliwość stosowania nawożenia organicznego. Jeżeli stosujemy obornik i gleba jest zasobna w azot przyswajalny to dawkę azotową należy wówczas odpowiednio zmniejszyć.

– przebieg pogody (opady i temperatura) w określonym regionie.

Przyjmuje się, że nawożenie buraków azotem powinno odbyć się do połowy czerwca.

(rup) KP, LIZ

reklama reklama