REKLAMA

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

6 kwietnia 2024 chat-icon4

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny.

Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki.

CL 80 charakteryzuje się prostą budową i ceną na poziomie ponad 140 tysięcy złotych. Miał swoją premierę w 2017 roku i od tamtej pory zdobywa coraz większą popularność. Dużym atutem tej maszyny jest całkowicie mechaniczna konstrukcja traktora, przez co sprzęt wyróżnia się niską awaryjnością i może być naprawiony nawet przez mało wprawnego mechanika.

Producent umożliwia wyposażenie ciągnika w ładowacz marki Metal – Fach T229/1, który może udźwignąć 1,5 tony. Może unosić ładunki na wysokość 3,5 m. Dodatkowo posiada on amortyzację ramienia, co znacznie ogranicza wibracje, które nie przedostają się do wnętrza traktora.

Ciągnik umożliwia korzystanie zarówno z zależnego, jak i niezależnego WOM-u, który rozwija 2 warianty prędkości - 540 oraz 1000 obrotów na minutę. Niewielki rozstaw osi maszyny sprawia, że Zetor Major jest bardzo zwinny - świetnie sobie radzi zwłaszcza w wąskich przejazdach i przejściach. Nadaje się doskonale do pracy w sadownictwie i do lekkich prac polowych. Ciągnik sprawdza się też jako pomocniczy sprzęt do obsługi dużych i średnich gospodarstw, w leśnictwie lub do utrzymania porządku na drogach

Najważniejsze dane techniczne

Zetor Major CL 80 to model traktora wyposażony w skrzynię 4 biegów z mechanicznym rewersem i trzyzakresowym reduktorem. Dzięki temu można nim łatwo manewrować zarówno w czasie pracy na polu, jak i podczas jazdy po drodze. Jest to solidna konstrukcja, prosta w naprawie i w obsłudze. Ciągnik czeskiej produkcji posiada też inne atuty:
- 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM i pojemności 2,9 l posiada niskie zużycie paliwa. Posiada 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wykorzystuje bezpośredni wtrysk Common Rail, katalizator typu DOC oraz funkcję chłodzenia spalin EGR. Dzięki temu kierowca nie musi martwić się o czystość spalin wydobywających się z rury wydechowej. Zbiornika paliwa rolnik może uzupełniać jedynie olejem napędowym,
- przekładnia umożliwia korzystanie z 6 różnych prędkości roboczych w systemie 12F/12R, co pozwala rozwinąć prędkość od 0,5 do ponad 40 km/h,
- nowoczesny system hydrauliki - umożliwia udźwig na poziomie siły 24 kN, czyli niespełna 2 ton. Układ posiada szybką regulację zamka hydraulicznego, skuteczną blokadę oraz możliwość łączenia z dowolnym sprzętem. Praca hydrauliki charakteryzuje się wysoką płynnością, wytrzymałością i trwałością konstrukcji. Jest ona zasilana pompą zębatą o wydatku 50 litrów na minutę, co pozytywnie wpływa na dynamikę pracy ciągnika. Posiada też 4 gniazda oraz mechanizm wolnego spływu.

Czeska konstrukcja nie została wyposażona w katalizator, nie wykorzystuje też filtra cząstek DPF. W tym modelu moc jest oddawana za pośrednictwem zsynchronizowanej przekładni prosto na koła. Operator maszyny może zmieniać kierunek jazdy ciągnika za pomocą dźwigni rewersu mechanicznego, który umieszczono niedaleko kierownicy - dokładnie z lewej strony.

Silnik traktora współpracuje z 12 przekładniową skrzynią biegów, która działa płynnie do przodu i do tyłu. Ciągnik wyposażono w 2 opony radialne w rozmiarze R24 z przodu oraz R 30 z tyłu, a także 2 dolne haki.

Co z wnętrzem traktora?

Model CL 80 posiada przestronną kabinę z ergonomiczną deską rozdzielczą. Kabina jest dostępna w 2 różnych wersjach – Standard i Plus. W pierwszym przypadku jest to przede wszystkim klimatyzacja, podłokietniki i zagłówek. Rozszerzenie obejmuje pneumatyczną amortyzację, dodatkowy fotel pasażera czy szyberdach. W wersji Plus można spotkać też inne funkcje:
- nowa kolumna do regulacji nachylenia kierownicy,
- ulepszony typ przełącznika do regulacji podnośnika i mechanizmu WOM,
- poprawiony układ blokady w mechanizmie różnicowym.

Dodatkowym atutem jest też specjalna nakładka, która utrudnia ślizganie się stopy podczas jazdy maszyny. Dobrym rozwiązaniem jest też ten sam kluczyk do zamka drzwi i rozruchu maszyny. Warto także zwrócić uwagę na kierownicę, regulowaną tylko w jednej płaszczyźnie, dodatkowe ogrzewanie oraz dodatkowe wyposażenie kabiny. Producent wyposażył zadaszenia we właz, a w przypadku wersji z ładowaczem czołowym występuje mocniejsza wersja dachu typu FOPS.

(rtr) Michał Ziemski


REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marek

dobre sprzęty nie ma się co czepiac a tansze niz zachodnie

0 0
marek

dobre sprzęty nie ma się co czepiac a tansze niz zachodnie

0 1
Odpowiedzi (2)
eda

@marek z tą niższą ceną to tak niekoniecznie

0 0
eda

@marek z tą niższą ceną to tak niekoniecznie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Ocena maszyny

Zetor Major 80 CL


Edward Użytkownik ciągnika
5/5

Polecam maszynę. Korzystam od ponad roku i nie mam nic do zarzucenia :)

Komfort jazdy:

5

Ekonomiczny:

5

Cena:

5

Funkcjonalność:

5

Romek Użytkownik ciągnika
4/5

Komfort jazdy:

4

Ekonomiczny:

4

Cena:

4

Funkcjonalność:

4

Anonim Użytkownik ciągnika
4.25/5

Komfort jazdy:

5

Ekonomiczny:

4

Cena:

3

Funkcjonalność:

5