REKLAMA

Uprawa owsa – wady i zalety

Redakcja
17.04.2024
chat-icon 0

Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o producentów owsa na świecie. Wielu rolników wciąż jednak nie jest przekonanych do uprawy tego zboża, która postrzegana jest jako mało opłacalna. Uprawa owsa ma jednak wiele niekwestionowanych zalet i w wielu przypadkach może przynieść liczne korzyści. Kiedy warto na nią postawić?

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Owies – uprawa w perspektywie wad i zalet

Mimo że eksperci przewidują 8-procentowy wzrost, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na owies w najbliższych kilku latach, powierzchnia jego uprawy spada zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wynika to po części z błędnego przeświadczenia rolników o nieopłacalności jego uprawy. Jak każda uprawa, również uprawa owsa ma swoje wady, choć wydają się one nieporównywalnie mniej istotne od licznych zalet, o których wiele osób nie ma pojęcia.

Mimo że kłos owsa może się osypywać w przypadku zbyt długiego pozostawienia na polu, a ponadto ma największe zapotrzebowanie na wodę wśród zbóż, ma również małe wymagania pod względem gleby czy temperatury oraz jest niezwykle tani w uprawie. Co więcej, jest odporny na chwasty i choroby grzybowe, co pozwala zaoszczędzić na środkach ochronnych oraz posiada najlepsze ze wszystkich roślin zbożowych właściwości fitosanitarne.

Dlaczego warto zdecydować się na uprawę owsa?

Uprawa owsa to doskonały pomysł na przedplon dla innych zbóż, pozwalający ograniczyć występowanie chorób w uprawach następczych. Można ją również przeprowadzić w celu rekultywacji gleb, które zostały skażone przez przemysł, ze względu na zdolność rośliny do pobierania metali ciężkich. Oprócz tego uprawa owsa nie wymaga intensywnego nawożenia, co przekłada się na kolejne źródło oszczędności, a zboże tego rodzaju stanowi wartościową paszę dla zwierząt oraz pokarm o wysokiej wartości odżywczej dla człowieka.

Uprawa owsa krok po kroku

Jeśli zdecydowałeś się na uprawę owsa, krok po kroku wytłumaczymy Ci, jak się do niej przygotować i o czym musisz pamiętać. Przedzimową orkę powinno się przeprowadzić na głębokości około 25 centymetrów, a ziemię pozostawić w ostrej skibie. Uprawę przedsiewną wykonujemy – o ile gleba nie jest zbyt wilgotna – na głębokości 5 centymetrów, najlepiej z wykorzystaniem ciężkiego wału, a następnie stosujemy nawóz. Od połowy marca do połowy kwietnia wysiewamy owies i zbieramy go na przełomie lipca i sierpnia.

Jeśli chodzi o nawożenie owsa, uprawa tego zboża nie jest zbyt wymagająca. Dla uzyskania jakościowych plonów warto jednak przed uprawą przedsiewną zastosować potas i fosfor, a podczas niej oraz w okresie strzelania w źdźbło zaaplikować azot.

Kłos owsa – rodzaje ze względu na kolor łuski

Decydując się na uprawę owsa, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne odmiany. Owies czarny zawdzięcza swój kolor łuski wysokiej zawartości żelaza w stosunku do tradycyjnych odmian, a także posiada nieco wyższą zawartość białka i mniejszą ilość tłuszczu. Sprawdza się doskonale w paszach zwierzęcych – dzięki temu, że czarny owies jest chętnie pobierany, pomaga zmniejszyć straty paszy. Co więcej, zwiększa wydolność organizmu oraz poprawia mikroflorę trawienną. Nie bez znaczenia jest również to, że ma właściwości regulujące układ rozrodczy.

Owies gniady jest odmianą czarnego owsa, zawierającą bardzo dużą ilość mikroelementów. Oprócz świetnych właściwości żywieniowych charakteryzuje się także niewielką łuską. Jest polecany do pasz dla drobiu oraz koni. Jeśli decydujemy się na uprawę owsa z przeznaczeniem na pasze, zdecydowanie warto postawić na owies czarny bądź gniady, które jednocześnie nie są wymagające.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA