REKLAMA

Wraca niebezpieczna pogoda z burzami i gradem

Rozpoczęty tydzień to ponownie dynamiczne zmiany w pogodzie. Przed nami ciepłe noce, podczas których temperatura miejscami nie spadnie poniżej 18°C, powrót upałów, ale również intensywnych opadów deszczu oraz burz.

fot. ⓒ ohenze - fotolia.com
Redakcja - Prawo i Finanse 26.07.2021 chat-icon0

REKLAMA
W poniedziałek zmienne zachmurzenie, niemal w całym kraju miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Najsilniejszym burzom będą towarzyszyć opady do 30-40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, a także opady gradu. Bardzo ciepło, na południu i wschodzie miejscami upalnie – temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, jedynie na obszarach podgórskich około 24°C.

W poniedziałek ostrzeżenie przed burzami z gradem II stopnia obowiązuje już dla województwa mazowieckiego, ostrzeżenia I stopnia natomiast na obszar województw: lubelskie, łódzkie, podlaskie, warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenia przed upałem II stopnia obejmują województwa wschodnie: lubelskie, mazowieckie oraz część powiatów województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W odpowiedzi na ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami, hydrolodzy wydali ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Opady burzowe mają bardzo często charakter nawalny i mogą doprowadzać do tzw. szybkich powodzi oraz podtopień.

We wtorek nadal burzowo, tym razem głównie na wschodzie kraju. Na wschodzie burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-30 mm, porywy wiatru do 90 km/h oraz grad. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 24°C nad morzem i w górach, 27°C na zachodzie i w centrum do 30°C miejscami na południowym wschodzie.

W środę burze i przelotny deszcz miejscami możliwy w całej Polsce. W trakcie burz intensywny deszcz, możliwy też silniejszy wiatr. Upalnie na południu i w centrum – miejscami temperatura maksymalna do 31°C. Chłodniej nad morzem i na zachodzie – od 24°C do 27°C.

W czwartek pogodnie, jedynie na zachodzie i północy okresami więcej chmur i przelotny deszcz, a na krańcach południowo-zachodnich też burze. Temperatura maksymalna od 26°C na północy do 31°C na południu. W czasie burz wiatr porywisty.

Piątek przyniesie zmianę pogody, związaną z przemieszczaniem się chłodnego frontu atmosferycznego, czego efektem będą miejscami silne burze oraz intensywne opady deszczu, szczególnie na południu kraju. Na południowym wschodzie jeszcze upalnie, miejscami do 31°C, na pozostałym obszarze od 24°C do 28°C.

Sobota już nieco chłodniejsza, a przelotny deszcz oraz burze głównie na północy kraju. Temperatura maksymalna od 21°C, 23°C na północy do 26°C, 28°C na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz dość silny i porywisty, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie zmienne, miejscami przelotny deszcz. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 23°C do 25°C.

(rpf) jp / Źródło: IMGW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA