REKLAMA

Pięć zasad dokarmiania ptaków

Redakcja
27.03.2024
chat-icon 0

Dokarmianie ptaków to wspaniała praktyka, dzięki której można zapewnić zwierzętom wsparcie w trudnych warunkach i zadbać o dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Ponadto dokarmianie ptaków to świetna zabawa umożliwiająca budowanie więzi z naturą. Pojawia się jednak pytanie, jak i czym dokarmiać ptaki, żeby im pomóc, a nie zaszkodzić? Odpowiedź można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Jak dokarmiać ptaki zimą? 5 zasad

Dokarmianie ptaków ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala ono przetrwać tym zwierzętom zimowy okres, w którym mają utrudniony dostęp do naturalnych źródeł pożywienia. Ponadto dokarmiając ptaki, można obserwować te fascynujące zwierzęta z bliska i poznawać ich różne gatunki. Jednak, aby dokarmiać ptaki w bezpieczny dla nich sposób, trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach!

1. Wybieraj pokarm bezpieczny dla ptaków

Czym można dokarmiać ptaki zimą? Warto umieścić w karmniku surową słoninę, owoce, orzechy i gotowe produkty przeznaczone dla tych zwierząt, np. tłuszczowe kule. A jakie ziarno dla ptaków sprawdzi się najlepiej? Szczególnie polecany sezam, siemię lniane, pszenica, kukurydza i owies. W karmniku można umieścić także pestki dyni i słonecznik.

2. Nie karm ptaków chlebem

Co dać ptakom do karmnika? Na pewno nie chleb! Wielu osobom wydaje się, że jest to doskonały pokarm dla tych zwierząt, jednak to nieprawda. Chleb zawiera niewiele składników odżywczych, które są potrzebne ptakom do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo może on przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych u tych zwierząt. Jego nadmierne spożycie często prowadzi do otyłości, zatruć i problemów trawiennych. Należy również pamiętać, że chleb zawiera wiele składników, które mogą poważnie szkodzić ptakom, np. sól i cukier.

3. Regularnie sprawdzaj czystość i stan jedzenia w karmniku

Dokarmianie ptaków to odpowiedzialne zadanie. Nie polega ono wyłącznie na umieszczaniu jedzenia w karmniku i obserwowaniu tych wspaniałych zwierząt. Istotne jest również regularne usuwanie wilgotnych i zepsutych resztek pokarmu. Żywność w karmniku powinna być świeża i sucha. Jeśli dostrzeżesz nawet niewielkie ślady pleśni, natychmiast wymień pożywienie na nowe. Pamiętaj, że pleśń jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt. Może ona doprowadzić do wielu chorób u ptaków!

4. Nie dokarmiaj ptaków ziarnami pęczniejącymi w przewodzie pokarmowym

Już wiesz, jakie ziarna dla ptaków są zalecane. Teraz dowiesz się, których nie należy serwować. Otóż tym zwierzętom nie wolno podawać ziaren i kasz pęczniejących w przewodzie pokarmowym. Zdecydowanie zrezygnuj z dokarmiania ptaków nieugotowanym pęczakiem! Pęczniejące kasze i ziarna mogą doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego i problemów z układem trawiennym. Ponadto mogą fermentować w układzie pokarmowym ptaków i w efekcie doprowadzić do różnych schorzeń.

5. Dokarmiaj ptaki w odpowiednim terminie

Już wiesz, jakie ziarna do karmnika warto wkładać oraz czego nie wolno serwować ptakom. Teraz czas dowiedzieć się, kiedy rozpocząć dokarmianie tych zwierząt! Otóż przyjęto, że ptaki należy karmić dopiero w momencie, gdy śnieg uniemożliwi im żerowanie. Jeśli zima jest ciepła i bezśnieżna, to nie ma potrzeby umieszczania w karmniku pożywienia, ponieważ zwierzęta są w stanie samodzielnie zdobywać jedzenie. W przypadku srogiej zimy dokarmianie rozpoczynamy, gdy pokrywa śnieżna nie pozwala na żerowanie, a kończymy w okresie wiosennym.

Podsumowanie

Dokarmianie ptaków to świetna zabawa, która gwarantuje wiele satysfakcji, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Należy jednak pamiętać, że jest to również odpowiedzialne zadanie, które wymaga przestrzegania powyższych zasad. Ignorując wymienione kwestie, można bardziej zaszkodzić zwierzętom, niż im pomóc.

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA