REKLAMA

Emerytury stażowe – od kiedy wejdą w życie?


Dużym zainteresowaniem obecnie cieszy się temat emerytur stażowych, który dotyczy wypłacania świadczeń osobom kończącym działalność zawodową. Nad projektem obecnie trwają prace w Sejmie, a sama jego treść budzi sporo kontrowersji. Jeżeli zastanawiasz się, od kiedy emerytury stażowe wejdą w życie, a także jakie zapisy znajdą się w ustawie, wyjaśniamy szczegółowo wszystkie kwestie.

REKLAMA

Dużym zainteresowaniem obecnie cieszy się temat emerytur stażowych, który dotyczy wypłacania świadczeń osobom kończącym działalność zawodową. Nad projektem obecnie trwają prace w Sejmie, a sama jego treść budzi sporo kontrowersji. Jeżeli zastanawiasz się, od kiedy emerytury stażowe wejdą w życie, a także jakie zapisy znajdą się w ustawie, wyjaśniamy szczegółowo wszystkie kwestie.

Emerytury stażowe - co to takiego?

Na samym początku warto wyjaśnić samo pojęcie emerytur stażowych oraz to, kogo będą one obowiązywać. W Sejmie złożono aż dwa projekty - pierwszy pochodzi z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, a drugi został zaproponowany przez związek zawodowy “Solidarność”. Głowa naszego państwa obiecywała już od kilku lat prace nad tematem, podnoszono go m.in. w trakcie ostatniej kampanii wyborczej. Drugi wariant uzyskał przed złożeniem do Sejmu aż 235 tys. podpisów. Który ostatecznie wejdzie w życie? Z dużym prawdopodobieństwem zostanie stworzona jedna ustawa, która łączy elementy złożone przez dwie strony.

Emerytura standardowo wypłacana jest osobom, które po przeprowadzeniu ustalonego wcześniej okresu decydują się na zakończenie działalności zawodowej. Wiek regulowany jest zwyczajowo przez ustawę - w Polsce wynosi on 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Wówczas każdy obywatel otrzymuje świadczenia pieniężne. Ich wysokość jest jednak uzależniona od kilku czynników, w tym wcześniejszego wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia. Od tych norm zwolnione są osoby, które wykażą, że ich praca odbywała się w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia, wówczas przy uzyskaniu odpowiednich dokumentów można zdecydować się na wcześniejszą emeryturę. Są to często takie branże, jak: górnictwo, hutnictwo, praca w przemyśle chemicznym, drzewnym, a także czasami służba zdrowia.

Jakie pojawiają się jednak różnice w przypadku emerytur stażowych? To zupełnie nowe, innowacyjne rozwiązanie mające być wsparciem dla wieloletnich pracowników. Państwo w ten sposób chce wspomóc finansowo osoby, które w niedalekiej przyszłość osiągnęłyby wiek emerytalny. W tym przypadku, w zależności od projektu, świadczenia wypłacane są szybciej niż dopiero po osiągnięciu standardowego wieku emerytalnego. Jakie więc propozycje padają w ustawach zaproponowanych przez Kancelarię Prezydenta, a także związek zawodowy “Solidarność”.

Od kiedy wejdą emerytury stażowe?

Emerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie, to temat, który interesuje obecnie wiele osób. Projekt przygotowany przez “Solidarność” zakłada, że emerytura stażowa mogłaby zostać wypłacona osobom urodzonym po 1948 roku. Obejmuje ona przepracowanie 35 lat przez kobietę oraz 40 lat przez mężczyznę. Stawka przeznaczana do wypłacania nie może być mniejsza niż najniższa emerytura w danym roku. Wypłacanie emerytury stażowej może zostać jednak zawieszone w przypadku, gdy przychód w ciągu roku osiągnie 130% przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Taka propozycja wydaje się zdecydowanie korzystna i może być dużym finansowym wsparciem dla osób w średnim wieku.

Trochę inaczej wygląda jednak propozycja przygotowana przez kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy. W tej wersji świadczenia będą mogły otrzymać kobiety ze stażem pracy 39 lat oraz mężczyźni - 44 lata. Oczywiście, wsparcie może zostać wypłacone tylko wtedy, jeżeli dana osoba wypracowała sobie odpowiedni kapitał, pozwalający na wypłatę wartości podstawowej. Projekt został skrupulatnie przygotowany i opracowano wszelkie zasady otrzymania świadczenia. Obie wersje wskazują jednak na inny przedział wiekowi. O ostatecznej wersji zdecyduje Sejm, który uchwali rozporządzenie mające na celu wejście w życie emerytur stażowych.

Emerytury stażowe - prace nad projektem

Przewiduje się, że projekt może wejść w życie na początku 2023 roku, ale data ta może zostać przesunięta. Wszystko zależy od tego, ile trwać będą prace nad ustawą i ile poprawek zostanie przeprowadzonych. Odpowiadając więc na pytanie, od kiedy emerytury stażowe wejdą w życie, trudno jednoznacznie podać konkretny dzień. Ostatnim krokiem jest złożenie podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zadanie to może zostać wykonane jednak dopiero wówczas, gdy zakończą się wszystkie prace parlamentarne nad ustawą.

To, co istotne dla wielu osób, emerytury stażowe będą łączyć się również z innymi przedsięwzięciami, którymi obecnie zajmuje się sejm. Projekt emerytury bez podatku to równie ważne przedsięwzięcie, które cieszy wiele osób. Oznacza on w praktyce, że suma wyświadczanych świadczeń zwiększona będzie o wysokość płaconego podatku, a to spory zastrzyk gotówki. Inną opcją jest nie tyle usunięcie podatku, ile podniesienie kwoty wolnej od podatku dla osób kontynuujących pracę. Wszystkie wprowadzane zmiany z pewnością będą pozytywne dla wszystkich emerytów i tych, którzy osiągną ten status w ciągu najbliższych kilku lat.

Emerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie? Miejmy nadzieję, że z początkiem 2023 roku będziemy mogli cieszyć się z nowych świadczeń. Wszystkie osoby, które interesuje ten temat, powinny śledzić sejmowe doniesienia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił, na czym ma polegać wypłacanie świadczeń, jakie obecnie zostały przedstawione pomysły, a także od kiedy będą emerytury stażowe wypłacane.

(rpf)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Michał 18.04.2022

Dopiero do tego doszli...tak bylo zawsze... a niestety rolnik robi duzo wiecej i nikt tego nie widzi

0 0
daniel 18.04.2022

To porażka, bo reszta społeczeństwa musi dokładać do KRUS, które jest nierentowne.

0 0
zdzisław 18.04.2022

I nie tylko! Brak kapitalizacji składek! Tak,właśnie trzeba dożyć okresu skladkowego25lat! To porażka rządu ,izb rolniczych, organizacji rolniczych,parlamentu itd...

0 0
adam 18.04.2022

Najpierw to trzeba dożyć do emerytury żeby ją pobierać

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA