REKLAMA

KRIR wnioskuje o rozszerzenie zakresu rekompensat do zbóż

Redakcja
26.04.2024
chat-icon 0

O szereg zmian w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioskuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Zarząd Rady zaznacza, projekt ten bez konsultacji społecznych od razu został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów. Zarząd KRIR przekazał do MRiRW uwagi, które dotyczą zaplanowanych rekompensat dla producentów zbóż.

- W projekcie rozporządzenia zapisano, że pomoc będzie wypłacana wyłącznie do zboża sprzedanego w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r. Samorząd rolniczy nie może zaakceptować tego zapisu ponieważ pozbawia pomocy rolników, którzy sprzedali zboże po żniwach. Wnosimy o uwzględnienie sprzedaży od sierpnia 2023 r. Różnica w cenach zboża pomiędzy okresem po żniwach a obecnie jest niewielka – wnioskują rolniczy samorządowcy w piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Czesława Siekierskiego z prośbą o uwzględnienie opinii samorządu rolniczego i skierowanie autopoprawki w tym zakresie do RCL w którym 22 kwietnia 2024 zamieszczono projekt rozporządzenia.

W ich opinii rekompensatą powinno się objąć również sprzedane plony rzepaku i gryki, bowiem uprawy te również ze względu na sytuację rynkową zmienioną w wyniku działań wojennych osiągały zaniżoną cenę.

KRIR zaznacza, że w rekompensatach należy uwzględnić również dopłaty do sztuki dużej zwierząt.

(rpf) Źródło: KRIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA