REKLAMA

Kredyty rolnicze – szansa na rozwój gospodarstwa

Redakcja - Prawo i Finanse
09.03.2017
chat-icon 0

Dzisiejszego rolnictwa nie można w żaden sposób porównywać z tym sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Obecnie jest to nowoczesny dział gospodarki, mający na celu zarówno sukcesywne zaopatrywanie w żywność konsumentów krajowych, jak i dostarczanie produktów na rynki zagraniczne. / artykuł sponsorowany

ⓒ Production Perig - Fotolia.com
REKLAMA

Dzisiejszego rolnictwa nie można w żaden sposób porównywać z tym sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Obecnie jest to nowoczesny dział gospodarki, mający na celu zarówno sukcesywne zaopatrywanie w żywność konsumentów krajowych, jak i dostarczanie produktów na rynki zagraniczne.

/ artykuł sponsorowany

Potrzeby finansowe rolników z roku na rok rosną, ale nie można się temu dziwić. Rozwijająca się dziedzina musi mieć podłoże do tego, by poszerzać horyzonty. Czy oprócz własnych zasobów pieniężnych czy dofinansowań z Unii Europejskiej rolnicy mogą liczyć na pomoc banków?

W Polsce działalnością rolniczą zajmuje się 4–5 miliona osób, z czego 99% osób prowadzi gospodarstwo indywidualne. Niestety, okazuje się, że w opinii wielu banków rolnik jest klientem nieatrakcyjnym i podwyższonego ryzyka. Dochody rolnika uzależnione są bowiem od wielu czynników, przykładowo pór roku czy sytuacji gospodarczej i politycznej, dlatego nie zawsze są regularne i w stałej wysokości. Banki nie są więc w zupełności przychylne do udzielania kredytów rolniczych.

alt="kredyty rolnicze"

Kredyty rolnicze – dla kogo i kiedy?


W przypadku pomocy finansowej ze strony banków rolnicy najczęściej mogą liczyć i najwięcej zyskać na kredytach inwestycyjnych. Oferowane są one przez banki komercyjne samodzielnie bądź z dopłatami ARiMR. Przeznaczane są one głównie na wydatki związane zakupem gruntów rolnych, maszyn, urządzeń i stad podstawowych w ramach budowy lub poszerzenia zakresu działalności gospodarstwa. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać w ramach takiego kredytu rolniczego wynosi 4 miliony złotych. Alternatywą jest kredyt obrotowy na finansowanie działalności bieżącej, czyli zakupu pasz, nasion, paliwa, itd. Uzyskiwana kwota nie jest tak wysoka (maksymalnie 1 milion złotych), jak w pierwszym przypadku, lecz procedura przyznania kredytu jest tutaj znacznie ułatwiona. Rolnicy mogą liczyć również na kredyt hipoteczny, jednak w tym wypadku sprawa jest najbardziej złożona i trudna. Często rolnik nie otrzyma kredytu mieszkaniowego, jeśli jego dochód osiągany jest wyłącznie z tytułu działalności rolniczej.  

Jeśli nie w banku, to gdzie?


Pomimo że banki nie zawsze są chętne do udzielania kredytów rolniczych, to osoby zajmujące się taką profesją mogą liczyć na wsparcie z innych źródeł. Do nich należą przede wszystkim dopłaty rolnicze – zarówno krajowe, jak i unijne. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o udzielenie takiego dofinansowania zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli zaś chodzi o pomoc od Unii Europejskiej, to bardzo często organizowane są różnego rodzaju programy wsparcia, w ramach których również można ubiegać się o przyznanie dofinansowania.

(rpf) artykuł sponsorowany / redakcja nie odpowiada za treść nadesłanych materiałów 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA