REKLAMA

Kubota L2501 – czy to dobry wybór dla sadowników?

> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję.

> Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół.

> Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.

fot. Kubota
22 maja 2023 chat-icon0

> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję.

> Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół.

> Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.

Co zmieniło się wraz z wprowadzeniem modelu L2501?

Poprzednikiem Kuboty L2501 jest ciągnik oznaczony numerem L5040, który miał swoją premierę w 2012 roku. Przez wielu użytkowników jest często określany jako zwinna i mocna maszyna o prostej, kompaktowej konstrukcji. Maszyna dysponuje silnikiem 50,8 i napędem 4x4. Jest dosyć wąska - jej rozstaw to zaledwie 145 cm, a mimo to została wyposażona w przestronną kabinę, w której zainstalowano płaską podłogę. Jedynymi wadami tego traktora jest niezbyt cicha praca jednostki napędowej oraz brak odpowiedniego wyciszenia – twarde elementy z materiałów syntetycznych nie są w stanie zastąpić tłumiącej tapicerki. Bezpośrednim kontynuatorem modelu L5040 jest Kubota L2501, zaprezentowana na targach Agro Show w 2018 roku w Bednarach. Pierwszą rzeczą, którą zmienił producent to homologacja kabiny, która powstaje w Polsce. Wewnątrz niej udoskonalono tablicę wskaźników i oprzyrządowania, która zyskało bardziej intuicyjny wygląd. Teraz użytkownik maszyny nie będzie miał najmniejszego problemu, aby szybko odnaleźć dowolną kontrolkę. Nowy wyświetlacz LCD w jeszcze bardziej precyzyjny sposób przekazuje informację o najważniejszych parametrach technicznych tej maszyny. Ciągnik został wyposażony w oszczędny silnik Diesla V2403 o 4 cylindrach i turbodoładowaniu. Wyróżnia go oszczędny układ wtrysku bezpośredniego, który jest w stanie spalić całą dawkę paliwa. Producent obniżył nieco moc do 49 KM, jednak nie wpłynęło to na wydajność pracy maszyny. Było to możliwe dzięki rozwiązaniu w postaci mechanicznemu wtryskowi paliwa. Celem zmniejszenia mocy było przystosowanie konstrukcji maszyny do unijnych standardów emisji spalin. Ciągnik spełnia normę IIIA, chociaż usunięto jednostkę odpowiedzialną za filtrację - układ DPF. Warto także zwrócić uwagę na skrzynię biegów z 16 przełożeniami do tyłu i do przodu. Nowością jest obecność biegów pełzających, które sprawdzają się w bardzo różnych warunkach – do pracy w służbach komunalnych, w leśnictwie, a przede wszystkim w sadownictwie.

Kubota L2501 – idealna maszyna do sadu?

Model L2501 jest znany przede wszystkim ze swojej wielozadaniowości. Wyróżnia go prostota obsługi, ponieważ wszystkie funkcje tej maszyny można uruchomić hydraulicznie lub mechanicznie – nie ma tu żadnych komponentów obsługiwanych elektronicznie. Zaletą tego rozwiązania jest niska awaryjność, możliwość naprawy maszyny na miejscu u rolnika oraz wysoka żywotność. Kubota L2501 posiada kabinę, która zapewnia świetną widoczność w wielu kierunkach. Jest to ważny atut dla osób, które prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję sadowniczą, ponieważ daje większą kontrolę nad prowadzeniem uprawy. Kolejną kwestią jest płaska podłoga, ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Duży komfort daje też wysoka dostępność do różnych dźwigni i przełączników, które pomagają sterować pojazdem. Ważną sprawą jest też funkcja wspomagania kierownicy oraz wąski rozstaw kół (minimalnie to 138 cm), które sprawiają, że łatwo jest poruszać się maszyną pośród międzyrzędów wypełnionych krzewami i drzewkami owocowymi. Kabina ciągnika posiada ergonomiczny kształt, dzięki czemu nie zahacza o gałęzie i nie niszczy upraw. Codziennością sadowników jest też częsta zmiana maszyn, które są podpinane pod ciągnik - kosiarki, opryskiwacza lub skrzyni. W tym wypadku TUZ II kategorii o udźwigu 1750 kg, posiadający teleskopową budowę sprawdza się znakomicie. W tym modelu istnieje również możliwość wykorzystania przedniego TUZ-u, co zwiększa zakres jego zastosowań.

Jakie cechy sprawiają, że L2501 jest tak popularny?

Ciągniki marki Kubota od dawna były doceniane przez rolników za prostotę obsługi, dużą wytrzymałość w czasie pracy oraz niezawodność. Model L2501 posiada wszystkie zalety poprzedników, a jednocześnie został dostosowany do nowych realiów. Jest bardziej ekonomiczny, znacznie wygodniejszy i na tyle nieskomplikowany, że sadownicy bez obaw powierzają jego eksploatację pracownikom sezonowym. Dużą zaletą tej maszyny jest zwinna oś przednia, wyposażona w przekładnię kątową. To czyni ciągnik doskonałym narzędziem do pracy w wąskich przejściach i w bardzo ograniczonej przestrzeni. Jest także gwarancją działania sprzętu w warunkach wysokiego obciążenia przedniej osi – nawet, gdy wnętrze ładowacza czołowego jest całkowicie wypełnione. Konstrukcja Kuboty L2501 jest na tyle zwarta, że nie powoduje szkód nawet przy prowadzeniu delikatnych upraw.  To właśnie dzięki przekładni kątowej i prześwitowi, które sprawiają, że ciągnik przejeżdża tuż nad roślinami bez żadnych konsekwencji. (rtr) Michał Ziemski

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ocena maszyny

Kubota L2501


Arek Użytkownik ciągnika
5/5

dobra maszyna

Komfort jazdy:

5

Ekonomiczność:

5

Cena:

5

Funkcjonalność:

5

Anonim Użytkownik ciągnika
4/5

jak to japoński trwały i ekonomiczny

Komfort jazdy:

4

Ekonomiczność:

4

Cena:

3

Funkcjonalność:

5