> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję.
> Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół.
> Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.
fot. Kubota
22 maja 20230
2
> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję.
> Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół.
> Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.
Co zmieniło się wraz z wprowadzeniem modelu L2501?
Poprzednikiem Kuboty L2501 jest ciągnik oznaczony numerem L5040, który miał swoją premierę w 2012 roku. Przez wielu użytkowników jest często określany jako zwinna i mocna maszyna o prostej, kompaktowej konstrukcji. Maszyna dysponuje silnikiem 50,8 i napędem 4x4. Jest dosyć wąska - jej rozstaw to zaledwie 145 cm, a mimo to została wyposażona w przestronną kabinę, w której zainstalowano płaską podłogę. Jedynymi wadami tego traktora jest niezbyt cicha praca jednostki napędowej oraz brak odpowiedniego wyciszenia – twarde elementy z materiałów syntetycznych nie są w stanie zastąpić tłumiącej tapicerki.Bezpośrednim kontynuatorem modelu L5040 jest Kubota L2501, zaprezentowana na targach Agro Show w 2018 roku w Bednarach. Pierwszą rzeczą, którą zmienił producent to homologacja kabiny, która powstaje w Polsce. Wewnątrz niej udoskonalono tablicę wskaźników i oprzyrządowania, która zyskało bardziej intuicyjny wygląd. Teraz użytkownik maszyny nie będzie miał najmniejszego problemu, aby szybko odnaleźć dowolną kontrolkę. Nowy wyświetlacz LCD w jeszcze bardziej precyzyjny sposób przekazuje informację o najważniejszych parametrach technicznych tej maszyny.Ciągnik został wyposażony w oszczędny silnik Diesla V2403 o 4 cylindrach i turbodoładowaniu. Wyróżnia go oszczędny układ wtrysku bezpośredniego, który jest w stanie spalić całą dawkę paliwa. Producent obniżył nieco moc do 49 KM, jednak nie wpłynęło to na wydajność pracy maszyny. Było to możliwe dzięki rozwiązaniu w postaci mechanicznemu wtryskowi paliwa. Celem zmniejszenia mocy było przystosowanie konstrukcji maszyny do unijnych standardów emisji spalin. Ciągnik spełnia normę IIIA, chociaż usunięto jednostkę odpowiedzialną za filtrację - układ DPF.Warto także zwrócić uwagę na skrzynię biegów z 16 przełożeniami do tyłu i do przodu. Nowością jest obecność biegów pełzających, które sprawdzają się w bardzo różnych warunkach – do pracy w służbach komunalnych, w leśnictwie, a przede wszystkim w sadownictwie.
Kubota L2501 – idealna maszyna do sadu?
Model L2501 jest znany przede wszystkim ze swojej wielozadaniowości. Wyróżnia go prostota obsługi, ponieważ wszystkie funkcje tej maszyny można uruchomić hydraulicznie lub mechanicznie – nie ma tu żadnych komponentów obsługiwanych elektronicznie. Zaletą tego rozwiązania jest niska awaryjność, możliwość naprawy maszyny na miejscu u rolnika oraz wysoka żywotność.Kubota L2501 posiada kabinę, która zapewnia świetną widoczność w wielu kierunkach. Jest to ważny atut dla osób, które prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję sadowniczą, ponieważ daje większą kontrolę nad prowadzeniem uprawy. Kolejną kwestią jest płaska podłoga, ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Duży komfort daje też wysoka dostępność do różnych dźwigni i przełączników, które pomagają sterować pojazdem.Ważną sprawą jest też funkcja wspomagania kierownicy oraz wąski rozstaw kół (minimalnie to 138 cm), które sprawiają, że łatwo jest poruszać się maszyną pośród międzyrzędów wypełnionych krzewami i drzewkami owocowymi. Kabina ciągnika posiada ergonomiczny kształt, dzięki czemu nie zahacza o gałęzie i nie niszczy upraw.Codziennością sadowników jest też częsta zmiana maszyn, które są podpinane pod ciągnik - kosiarki, opryskiwacza lub skrzyni. W tym wypadku TUZ II kategorii o udźwigu 1750 kg, posiadający teleskopową budowę sprawdza się znakomicie. W tym modelu istnieje również możliwość wykorzystania przedniego TUZ-u, co zwiększa zakres jego zastosowań.
Jakie cechy sprawiają, że L2501 jest tak popularny?
Ciągniki marki Kubota od dawna były doceniane przez rolników za prostotę obsługi, dużą wytrzymałość w czasie pracy oraz niezawodność. Model L2501 posiada wszystkie zalety poprzedników, a jednocześnie został dostosowany do nowych realiów. Jest bardziej ekonomiczny, znacznie wygodniejszy i na tyle nieskomplikowany, że sadownicy bez obaw powierzają jego eksploatację pracownikom sezonowym.Dużą zaletą tej maszyny jest zwinna oś przednia, wyposażona w przekładnię kątową. To czyni ciągnik doskonałym narzędziem do pracy w wąskich przejściach i w bardzo ograniczonej przestrzeni. Jest także gwarancją działania sprzętu w warunkach wysokiego obciążenia przedniej osi – nawet, gdy wnętrze ładowacza czołowego jest całkowicie wypełnione.Konstrukcja Kuboty L2501 jest na tyle zwarta, że nie powoduje szkód nawet przy prowadzeniu delikatnych upraw. To właśnie dzięki przekładni kątowej i prześwitowi, które sprawiają, że ciągnik przejeżdża tuż nad roślinami bez żadnych konsekwencji.(rtr) Michał Ziemski
Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów
Redakcja24 maja 20230
Tenis ziemny to bardzo prestiżowa dyscyplina sportu, którą można także typować w przypadku większości firm bukmacherskich. W jaki sposób obstawiać tenisa? O czym powinni pamiętać zwłaszcza nowi gracze, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z zakładami? Pozostań z nami i sprawdź szczegóły! / materiał promocyjny
Resort rolnictwa odniósł się do informacji podawanych przez polityków opozycji w sprawie dopłat do zboża, określając je jako fake newsy, czyli informacje mijające się z faktami, które mają wzbudzić określone emocje.
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.