REKLAMA

Przejście z ZUS na KRUS – co musisz wiedzieć?

Redakcja
16.04.2024
chat-icon 0

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zdają sobie sprawę z tego, jak dużym obciążeniem jest comiesięcznie regulowanie składek ZUS. Nic więc dziwnego, że zależy nam na znalezieniu optymalnego rozwiązania na zmniejszenie wydatków, w czym może pomóc nam przejście z ZUS na KRUS.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Jednak, aby możliwe okazało się skorzystanie z takiej opcji, musimy spełnić szereg wymogów wynikających z tej formy ubezpieczenia. Co warto na ten temat wiedzieć? Tego można dowiedzieć się w przygotowanym przez nas artykule.

Jak przejść na KRUS? Praktyczne porady

Ubezpieczeniu w KRUS-ie możemy podlegać jedynie jako rolnicy, prowadzący osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą związaną z prowadzeniem swojego gospodarstwa rolnego. Z takiej opcji mogą również skorzystać inni domownicy, czyli osoby, które ukończyły 16 lat i pozostają z nami we wspólnym gospodarstwie domowym bądź zamieszkują na jego terenie.

Ubezpieczenie KRUS i warunki związane z jego otrzymaniem są podstawowym aspektem, o którym musimy pamiętać, jeśli zależy nam na wprowadzeniu zmiany. Przede wszystkim powinniśmy posiadać na własność minimum hektar gruntu rolnego odpowiedniej klasy, a także zadbać o wyrejestrowanie prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej. Taki krok jest równoznaczny z zaprzestaniem opłacania składek ZUS, dlatego nie możemy go w żaden sposób zbagatelizować.

Ubezpieczenie KRUS - warunki przejścia

Po zgłoszeniu się do KRUS musimy przynajmniej przez 3 lata opłacać składkę w określonej dla rolników wysokości oraz zrezygnować z zatrudnienia na etacie w czasie wspomnianym w artykule. Nie możemy również prowadzić własnej działalności gospodarczej, a jedną dostępną dla nas opcją jest zatrudnienie w ramach umowy o dzieło, która nie jest w żaden sposób oskładkowana. Po spełnieniu omówionych przez nas wymagań będziemy mogli utrzymać ubezpieczenie w KRUS-ie i korzystać ze związanych z tym udogodnień.

Przejście z ZUS na KRUS - co warto wiedzieć?

Gdy uda nam się osiągnąć zamierzony cel i przejść z ZUS na KRUS, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych szczegółach, dzięki którym będziemy mogli nadal podlegać pod wybraną formę ubezpieczenia. W głównej mierze należy zadbać o złożeniu specjalnego oświadczenia do instytucji, na co mamy dwa tygodnie od rozpoczęcia działalności w KRUS-ie.

Co więcej, musimy prowadzić działalność rolniczą albo pracować w gospodarstwie rolnym o powierzchni co najmniej 1 hektara. Nie możemy również być pracownikami oraz pozostawać w stosunku służbowym czy mieć ustalonego prawa do renty bądź emerytury, a także do innych świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego.

Ile wynosi KRUS?

Uchwałą nr 20 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 23.11.2023 roku ogłoszono wysokość miesięcznej składki na bezpieczenie chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie na pierwszy kwartał 2024. Według komunikatu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od stycznia bieżącego roku nie ulega zmianie sposób pobierania zaliczek na podatek dochodowy, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku świadczeń emerytalno-rentowych, ale również rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego miesięczna zaliczka na podatek dochodowy to 0 złotych, gdy nasze świadczenia nie przekraczają 2500 miesięcznie, 12% uzyskanego w danym miesiącu świadczenia, pomniejszone o 300 zł. Ponadto 12% świadczenia w przypadku wystąpienia o niepomniejszenie zaliczki o kwotę, która zmniejsza podatek, a także 32% kwoty przekroczenia, zmniejszone o 300 zł, co dotyczy dochodu przekraczającego świadczenia powyżej 120 000 złotych.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA