REKLAMA

Czym karmić kury nioski – jak wybrać paszę dla niosek?

Żywienie kur nieśnych nie należy do przesadnie skomplikowanych, o ile hodowca wie, jaki pokarm wybierać, a jakich produktów lepiej unikać. Pasze dla kur niosek występują w różnych rodzajach, przy czym do tych najczęściej stosowanych należą sypkie pasze zbożowe. Dieta powinna być również uzupełniona o inne składniki, jak np. śruty poekstrakcyjne. Jaka pasza dla kur niosek będzie zatem optymalna? Jakie mieszanki są polecane w kontekście utrzymania zdrowej hodowli i wysokiej nieśności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

17 maja 2023 chat-icon2

REKLAMA

Pasza dla niosek – jakie są potrzeby żywieniowe kur nieśnych?

Żywienie kur skupia się na podawaniu pokarmu roślinnego, przede wszystkim ziaren zbóż. Są one bogate w niezbędne składniki odżywcze (proteiny i węglowodany), aminokwasy, minerały oraz witaminy, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję zwierząt. Mają też szczególne znaczenie pod kątem jakości produkowanych jaj, m.in. twardości skorupek, odpowiedniego wybarwienia żółtek czy smakowitości. Zboża nie są jednak w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania kur na wszystkie składniki energetyczne, dlatego należy pamiętać o tym, by uzupełnić dietę innymi produktami. Pasza dla kur niosek powinna być urozmaicona, a poszczególne składniki podawane w odpowiednich proporcjach. Kury wówczas chętniej pobierają pokarm – jest smaczniejszy, a ponadto działa zbawiennie na układ trawienny. Należy pamiętać, że niektóre produkty podawane w nadmiernych ilościach przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego. I tak, w pszenżycie występuje wiele tzw. substancji anty-żywieniowych, których należy się wystrzegać; z kolei zbyt dużo kukurydzy w diecie skutkuje zwykle otłuszczeniem niosek.

Jakie pasze dla kur niosek?

Celem każdej hodowli jest oczywiście produkcja dużej liczby jaj, co z kolei uzależnione jest od zdrowia i dobrostanu kur – czyli m.in. od jakości spożywanego pokarmu. Kluczowe jest więc zachowanie równowagi między ziarnami, nasionami roślin i pozostałymi składnikami. Jaka pasza dla niosek będzie odpowiednia?

Pasze sypkie, granulaty, kruszonki

Dieta kur nieśnych powinna opierać się na sypkich paszach treściwych, składających się przede wszystkim z ziaren zbóż – owsa, pszenżyta, pszenicy, a także kukurydzy. Zboża są smakowite i lekkostrawne dla niosek, a przy tym mają wysoką zawartość węglowodanów (skrobi). Są też optymalnym źródłem witamin z gr. B i E i dobrze wpływają na nieśność kur.

REKLAMA
Pasze treściwe pełnoporcjowe są polecanym rozwiązaniem ze względu na skład i łatwość podawania. Najlepiej wybierać je w formie niewielkich granulek lub kruszonki, dzięki czemu można zoptymalizować wykorzystanie niezbędnych składników pokarmowych przez organizm zwierząt. Kury mogą wówczas wygodnie pobierać pasze, a hodowca zmniejsza niepotrzebne straty pokarmu.

Foto: pexels.com

Nasiona roślin strączkowych

Nasiona roślin strączkowych stanowią idealne uzupełnienie zbilansowanej diety niosek. Można je podawać w formie poekstrakcyjnej śruty – szczególnie polecane jest śruta sojowa i słonecznikowa, opcjonalnie rzepakowa. Ta ostatnia, mimo że zawiera więcej węglowodanów strukturalnych, może wpływać negatywnie na parametry jaj (mniejszy rozmiar, gorszy smak i zapach). Warto sięgać po nasiona bobu, grochu czy łubinu, które są źródłem łatwo przyswajalnych protein i aminokwasów.

Hodowcy decydują się też na podawanie otrębów (bogatych w minerały i błonnik), jednak ich ilość w diecie powinna być ściśle kontrolowana. W zbyt dużych ilościach mogą wpływać na pogorszenie produkcji jaj. Jako źródło biała można także wykorzystać susze z roślin motylkowatych, m.in. koniczyny i lucerny.

Suplementy diety i składniki uzupełniające

Zdarza się, że podawana pasza dla kur niosek nie zawiera wszystkich wymaganych składników odżywczych. Dotyczy to zwykle hodowli bez dostępu do wolnego wybiegu. Ewentualne braki mikroelementów w diecie warto więc uzupełniać poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów witaminowych. Produkty te skutecznie podnoszą jakość paszy i zaspokajają potrzeby drobiu na niezbędne witaminy i minerały – chronią ptaki przed niebezpiecznymi chorobami, wspomagają ich optymalny rozwój i wzrost. W przypadku niosek najważniejszym aspektem pozostaje produkcja jaj. Uzupełnianie paszy o dodatki witaminowe skutecznie podnosi nieśność kur.

Podsumowanie

REKLAMA
Zastanawiasz się, jaka pasza dla kur niosek będzie odpowiednia? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał ewentualne wątpliwości. Pamiętaj, że kluczowe jest odpowiednie porcjowanie konkretnych produktów – ziaren zbóż, roślin strączkowych oraz uzupełnianie diety niezbędnymi witaminami i minerałami. Dzięki temu kury będą chować się w dobrym zdrowiu, a jaja będą duże i smaczne.

W przygotowaniu tego tekstu pomógł Kamil Sikora ze sklepu karma.pl – profesjonalnej hurtowni rolnej, w której można zakupić najlepszej jakości pokarm dla zwierząt hodowlanych, w tym pasze dla kur niosek. Znajdziesz tam wyselekcjonowane mieszanki, koncentraty i inne produkty, który pozwolą Ci się cieszyć wydajną i zdrową hodowlą kur. Zachęcamy od odwiedzania strony i składania zamówień online!

(rzw) artykuł promocyjny


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


zlotopiorkakurka61@gmail.com 23 maja 2023

Poco komu jakaś pasza że sklepu ja kurom daje ziarno pszenicy, owsa i żyta oraz prześrutowaną pszenicę z owsem

2 0
Odpowiedzi (1)
kurka

@zlotopiorkakurka61@gmail.com naturalne karmy najlepsze ;-)

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Zmiany w harmonogramie naborów PROW 2014-2020

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon1

Najbliższe terminy dotyczą między innymi następujących instrumentów wsparcia:

5 czerwca – 5 lipca 2023 r.: odbędzie się ostatni nabór wniosków o wsparcie w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, obszaru D – racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu. Wsparcie dotyczy operacji, które będą przyczyniały się do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności gospodarstwa rolnego, w tym w wyniku jego restrukturyzacji.

Wrzesień/październik 2023 r.: odbędzie się nabór wniosków o wsparcie na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Wsparcie dotyczy operacji, które ułatwią gospodarstwom rolnym dostosowanie się do wymogów określonych w programie działań dotyczących przechowywania nawozów n

REKLAMA

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon1

Niemal 19,81 mld złotych wpłynęło dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników. 16,66 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,15 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

- Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. Warto, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA