Czym karmić kury nioski – jak wybrać paszę dla niosek?
Żywienie kur nieśnych nie należy do przesadnie skomplikowanych, o ile hodowca wie, jaki pokarm wybierać, a jakich produktów lepiej unikać. Pasze dla kur niosek występują w różnych rodzajach, przy czym do tych najczęściej stosowanych należą sypkie pasze zbożowe. Dieta powinna być również uzupełniona o inne składniki, jak np. śruty poekstrakcyjne. Jaka pasza dla kur niosek będzie zatem optymalna? Jakie mieszanki są polecane w kontekście utrzymania zdrowej hodowli i wysokiej nieśności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Pasza dla niosek – jakie są potrzeby żywieniowe kur nieśnych?
Żywienie kur skupia się na podawaniu pokarmu roślinnego, przede wszystkim ziaren zbóż. Są one bogate w niezbędne składniki odżywcze (proteiny i węglowodany), aminokwasy, minerały oraz witaminy, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję zwierząt. Mają też szczególne znaczenie pod kątem jakości produkowanych jaj, m.in. twardości skorupek, odpowiedniego wybarwienia żółtek czy smakowitości. Zboża nie są jednak w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania kur na wszystkie składniki energetyczne, dlatego należy pamiętać o tym, by uzupełnić dietę innymi produktami. Pasza dla kur niosek powinna być urozmaicona, a poszczególne składniki podawane w odpowiednich proporcjach. Kury wówczas chętniej pobierają pokarm – jest smaczniejszy, a ponadto działa zbawiennie na układ trawienny. Należy pamiętać, że niektóre produkty podawane w nadmiernych ilościach przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego. I tak, w pszenżycie występuje wiele tzw. substancji anty-żywieniowych, których należy się wystrzegać; z kolei zbyt dużo kukurydzy w diecie skutkuje zwykle otłuszczeniem niosek.
Jakie pasze dla kur niosek?
Celem każdej hodowli jest oczywiście produkcja dużej liczby jaj, co z kolei uzależnione jest od zdrowia i dobrostanu kur – czyli m.in. od jakości spożywanego pokarmu. Kluczowe jest więc zachowanie równowagi między ziarnami, nasionami roślin i pozostałymi składnikami. Jaka pasza dla niosek będzie odpowiednia?

Kolejne ognisko grypy ptaków w Polsce
Pasze sypkie, granulaty, kruszonki
Dieta kur nieśnych powinna opierać się na sypkich paszach treściwych, składających się przede wszystkim z ziaren zbóż – owsa, pszenżyta, pszenicy, a także kukurydzy. Zboża są smakowite i lekkostrawne dla niosek, a przy tym mają wysoką zawartość węglowodanów (skrobi). Są też optymalnym źródłem witamin z gr. B i E i dobrze wpływają na nieśność kur.
Pasze treściwe pełnoporcjowe są polecanym rozwiązaniem ze względu na skład i łatwość podawania. Najlepiej wybierać je w formie niewielkich granulek lub kruszonki, dzięki czemu można zoptymalizować wykorzystanie niezbędnych składników pokarmowych przez organizm zwierząt. Kury mogą wówczas wygodnie pobierać pasze, a hodowca zmniejsza niepotrzebne straty pokarmu.

Grypa ptaków – kolejne setki tysięcy sztuk drobiu do utylizacji

Foto: pexels.com
Nasiona roślin strączkowych
Nasiona roślin strączkowych stanowią idealne uzupełnienie zbilansowanej diety niosek. Można je podawać w formie poekstrakcyjnej śruty – szczególnie polecane jest śruta sojowa i słonecznikowa, opcjonalnie rzepakowa. Ta ostatnia, mimo że zawiera więcej węglowodanów strukturalnych, może wpływać negatywnie na parametry jaj (mniejszy rozmiar, gorszy smak i zapach). Warto sięgać po nasiona bobu, grochu czy łubinu, które są źródłem łatwo przyswajalnych protein i aminokwasów.
Hodowcy decydują się też na podawanie otrębów (bogatych w minerały i błonnik), jednak ich ilość w diecie powinna być ściśle kontrolowana. W zbyt dużych ilościach mogą wpływać na pogorszenie produkcji jaj. Jako źródło biała można także wykorzystać susze z roślin motylkowatych, m.in. koniczyny i lucerny.
Suplementy diety i składniki uzupełniające
Zdarza się, że podawana pasza dla kur niosek nie zawiera wszystkich wymaganych składników odżywczych. Dotyczy to zwykle hodowli bez dostępu do wolnego wybiegu. Ewentualne braki mikroelementów w diecie warto więc uzupełniać poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów witaminowych. Produkty te skutecznie podnoszą jakość paszy i zaspokajają potrzeby drobiu na niezbędne witaminy i minerały – chronią ptaki przed niebezpiecznymi chorobami, wspomagają ich optymalny rozwój i wzrost. W przypadku niosek najważniejszym aspektem pozostaje produkcja jaj. Uzupełnianie paszy o dodatki witaminowe skutecznie podnosi nieśność kur.

Gęsi tuluskie – charakterystyka, opis, waga, hodowla, cena
Podsumowanie
Zastanawiasz się, jaka pasza dla kur niosek będzie odpowiednia? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał ewentualne wątpliwości. Pamiętaj, że kluczowe jest odpowiednie porcjowanie konkretnych produktów – ziaren zbóż, roślin strączkowych oraz uzupełnianie diety niezbędnymi witaminami i minerałami. Dzięki temu kury będą chować się w dobrym zdrowiu, a jaja będą duże i smaczne.
W przygotowaniu tego tekstu pomógł Kamil Sikora ze sklepu karma.pl – profesjonalnej hurtowni rolnej, w której można zakupić najlepszej jakości pokarm dla zwierząt hodowlanych, w tym pasze dla kur niosek. Znajdziesz tam wyselekcjonowane mieszanki, koncentraty i inne produkty, który pozwolą Ci się cieszyć wydajną i zdrową hodowlą kur. Zachęcamy od odwiedzania strony i składania zamówień online!

Gęś kartuska – charakterystyka, opis, waga, hodowla, cena
(rzw) artykuł promocyjny
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
Poco komu jakaś pasza że sklepu ja kurom daje ziarno pszenicy, owsa i żyta oraz prześrutowaną pszenicę z owsem
@zlotopiorkakurka61@gmail.com naturalne karmy najlepsze ;-)