25.3°C

Czy w RPA wzrosną cła na drób z importu? fotolia

Czy w RPA wzrosną cła na drób z importu?

Napisał  Lip 19, 2019

Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca podwyżek ceł importowych dotyczących przywozu mięsa drobiowego do RPA. Wydanie jej musi jednak nastąpić do końca sierpnia. Decyzja władz RPA w tej sprawie jest bardzo istotna z punktu widzenia interesów polskiego drobiarstwa.

Ebrahim Patel powiedział, że podjęcie decyzji jest wyjątkowo trudne, ponieważ z jednej strony jest słuszny interes lokalnych producentów drobiu, a z drugiej obawy o wzrosty cen mięsa. Patel dał także do zrozumienia, że rząd południowoafrykański byłby skłonny zgodzić się na podwyżki ceł jeśliby branża drobiarska popracowała nad zmniejszeniem barier wejścia do biznesu dla nowych hodowców drobiu.

Przypomnijmy, że SAPA, czyli lokalna organizacja zrzeszająca producentów drobiu w RPA wystąpiła do krajowej administracji o podwyżki ceł importowych o średnio 82 procent. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiło się stowarzyszenie reprezentujące importerów drobiu, które stwierdziło, że tak duża podwyżka taryf celnych spowoduje, że większość mieszkańców RPA nie będzie mogła pozwolić sobie na kupno drobiu.

Od momentu wznowienia możliwości handlu z RPA wartość eksportu z Polski do RPA jest istotna, a przedsiębiorstwa drobiarskie wiążą z tym rynkiem spore nadzieje.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

reklama