13,2°C

reklama
reklama
Puda: Rodzinne gospodarstwa mogą liczyć na większe wsparcie fot. MRiRW

Puda: Rodzinne gospodarstwa mogą liczyć na większe wsparcie

Napisał  Wrz 09, 2021

O wsparciu dla rodzinnych gospodarstw w ramach Polskiego Ładu mówił minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – Chcemy wspierać te gospodarstwa, które przez wiele lat rządów naszych poprzedników były chyba trochę gorzej traktowane – mówił minister.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister rolnictwa Grzegorz Puda mówił między innymi o większym wsparciu dla małych i średnich gospodarstw w ramach Polskiego Ładu: – Polski Ład zakłada m.in. zwiększenie wsparcia dla małych gospodarstw, produkujących żywność dobrej jakości i zapewniających krótkie łańcuchy dostaw, zgodne z najnowszymi wytycznymi Komisji Europejskiej. Puda zwrócił uwagę, że do tej pory w Unii Europejskiej dominowało przekonanie o maksymalizacji zysku i wspieraniu dużych, towarowych gospodarstw, jednak czas pandemii pokazał, że również te małe, rodzinne gospodarstwa, potrafią w dużym stopniu zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe.

W tym miejscu minister Puda przypomniał, że program Prawa i Sprawiedliwości od początku zakłada wsparcie dla małych i średnich gospodarstw, których w Polsce jest najwięcej: – Sami rolnicy mówią, że potrzebują środków finansowych, aby jeszcze bardziej wspierać produkcję w tych małych i średnich gospodarstwach. Małe gospodarstwa mają mniejsze moce, za to produkują najczęściej żywność o dobrej lub bardzo dobrej jakości, o najwyższej świeżości, i to właśnie dzięki takim gospodarstwom można skracać łańcuchy dostaw, co jest zgodne z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej

Rządowy program „Polski Ład” dla rolnictwa zakłada m.in. wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,

uwolnienie rolniczego handlu detalicznego czy ustawę o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych. Ustawa ta ma zapewnić korzyści podatkowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, związane z dziedziczeniem, dotyczące wsparcia klęskowego oraz gwarancji wypłaty wynagrodzenia za płody rolne. Jak zapewnia minister Puda, prawie 100 proc. gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian, które będą wprowadzane.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj