fbpx
Wystartowała jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych fot. Adobe Stock

Wystartowała jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych

Napisał  Wrz 30, 2021

Kwota dopłat do składek ubezpieczeniowych przeznaczona na rok 2021 została zwiększona w budżecie do 900 mln zł. Oznacza to, że wszyscy chętni rolnicy będą mogli się ubezpieczyć. Z jakimi zakładami można zawrzeć umowę ubezpieczenia z dopłatą i co ubezpieczyć?

Jak poinformował resort rolnictwa, umowy ubezpieczenia z dopłatami z budżetu Państwa można zawrzeć z siedmioma zakładami ubezpieczeń: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A., GENERALI Towarzystwem Ubezpieczeń S.A., POCZTOWYM Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, INTERRISK Towarzystwem Ubezpieczeń S.A., Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, VH Oddział w Polsce, TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu Państwa wynoszą do 65% wysokości składki.

Ubezpieczeniu podlegają wymienione w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005 r.:

uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne;

zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w drodze rozporządzenia maksymalne sumy ubezpieczenia na każdy rok. Jednakże producent rolny może zawrzeć umowę ubezpieczenia na sumy niższe niż określone w rozporządzeniu. W takiej sytuacji składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj