REKLAMA

Technologia działa na złodziei. Skradziony ciągnik został odzyskany

Redakcja - Technika
11.07.2016
chat-icon 0

W marcu z jednego z gospodarstw w powiecie oławskim zginął ciągnik marki JohnDeere. Złodzieje nie cieszyli się zbyt długo łupem, ponieważ do gry wkroczyła technologia.

john deere
REKLAMA

W marcu z jednego z gospodarstw w powiecie oławskim zginął ciągnik marki John Deere. Złodzieje nie cieszyli się zbyt długo łupem, ponieważ do gry wkroczyła technologia. 

Przestępcy przejechali ciągnikiem prawie 300 km. W tym czasie specjaliści amerykańskiego producenta namierzyli skradzioną maszynę i wspólnie z polską policją odnaleźli traktor oraz pięciu sprawców kradzieży.

Na jednej z prywatnych posesji w powiecie oławskim (woj. dolnośląskie) 11 marca zginął ciągnik marki John Deere 8335R o wartości szacowanej na ok. 800 tys. zł. Złodzieje nie przewidzieli jednak, że maszyna posiada fabryczne zabezpieczenia. Poszukiwania rozpoczęła Komenda Powiatowa Policji w Oławie, a swoją pomoc zadeklarował dealer marki John Deere.W czasie, gdy ciągnik przemierzał trasę z Dolnego Śląska aż w okolice Łowicza, z interwencją przyszli specjaliści amerykańskiego producenta, których o pomoc poprosił dealer, wpierając działania polskiej policji. Zespół z USA odpowiedzialny jest za systemy bezpieczeństwa, jakie montowane są fabrycznie w maszynach amerykańskiej marki.

JDLink to system telematyczny, który umożliwia połączenie maszyn z siecią komórkową, wysyłając na bieżąco dane m.in. na temat postępu wykonywanych prac, osiąganych wydajności, lokalizacji maszyny, optymalizację osiągów czy informacji o maszynie, takich jak obroty silnika, średnia prędkość, spalanie i wiele innych istotnych danych. System ten umożliwia również utrzymanie maszyny w ciągłej gotowości do pracy, dzięki monitorowaniu kodów błędów i godzin pracy silnika oraz bezprzewodowe przesyłanie danych agronomicznych – tłumaczy przedstawiciel marki John Deere.

Jak się okazało, przestępcy przejechali trasę niemal 300 km z powiatu oławskiego aż w okolice Łowicza. Następnie ciągnik został zlokalizowany za pomocą systemu JDLink w jednej z miejscowości na terenie województwa łódzkiego, gdzie zjawili się policjanci z Łowicza i Zgierza, którzy po krótkim pościgu zatrzymali osoby związane z kradzieżą. Oławska policja informuje również, że pięciu mężczyznom postawiono już zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wparcie technologiczne w tym przypadku okazało się zbawienne.

Złodzieje nie spodziewali się, że ciągniki marki John Deere są fabrycznie zabezpieczone systemem JDLink. Amerykański potentat maszyn rolniczych nie zdradza jednak szczegółów na temat systemu, który staje się wizytówką bezpieczeństwa wśród plagi kradzieży ciągników różnych marek.

(rt)
źródło: informacja prasowa John Deere

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA