REKLAMA

Uprawa słonecznika – odmiana, termin siewu, nawożenie, zbiór

Redakcja - Uprawa
26.11.2022
chat-icon 0

Uprawa słonecznika w Polsce z roku na rok zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, iż klimat w naszym kraju ulega zmianie i stwarza perfekcyjne warunki do hodowania tych roślin. W Polsce uprawiane są różne odmiany słonecznika, jednak największą popularnością cieszy się słonecznik zwyczajny jednoroczny, którego cechuje wydłużony okres wegetacji. Na terenie naszego kraju roślina ta głównie uprawiana jest na kwiaty, ziarno i olej.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Uprawa słonecznika w Polsce z roku na rok zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, iż klimat w naszym kraju ulega zmianie i stwarza perfekcyjne warunki do hodowania tych roślin. W Polsce uprawiane są różne odmiany słonecznika, jednak największą popularnością cieszy się słonecznik zwyczajny jednoroczny, którego cechuje wydłużony okres wegetacji. Na terenie naszego kraju roślina ta głównie uprawiana jest na kwiaty, ziarno i olej.

Uprawa słonecznika w Polsce

Uprawa słonecznika w Polsce cały czas zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, iż jest ona bardzo opłacalna i dużo łatwiejsza niż uprawa rzepaku. Słonecznik najlepiej rośnie na glebach żyznych i bogatych w próchnicę, szczególnie tych o pH mieszczącym się w przedziale 6,6-7,2. Roślina ta może być wysiewana również na glebach nieco lżejszych. Jednak siejąc ją w ziemi zakwaszonej, trzeba pamiętać o wapnowaniu.

Decydując się na uprawę słonecznika, należy również wziąć pod uwagę, iż roślina ta musi być zlokalizowana w miejscu nasłonecznionym. Bardzo źle znosi zacienienie, jednak dzięki grubej skórce jest odporna na suszę. Słonecznik wymaga najwięcej wody w czasie wyrastania pąków i kwitnienia, czyli zazwyczaj w lipcu. 

Nawożenie słonecznika

Mimo że słonecznik jest łatwiejszy w uprawie niż rzepak, to trzeba pamiętać, że ma on spore potrzeby pokarmowe. Jego nawożenie jest bardzo istotne, lecz trzeba być ostrożnym z nawozami azotowymi. Podając tej roślinie duże ilości azotu, jej liście będą ogromne i efektowne, lecz bardzo słabe, podatne na złamania i wiotkie. Dodatkowo duża ilość nawozu azotowego sprawia, że kwiaty są skromne i małe. Zatem, czym nawozić słonecznik? Najlepiej środkami niezawierającymi zbyt dużo azotu, lecz sporo potasu. Brak tego drugiego pierwiastka sprawia, że na liściach słonecznika pojawiają się brązowe i żółte plamy.

Czy nawożenie słonecznika jest konieczne?

Czy można pominąć nawożenie słonecznika? Czynność tę można zbagatelizować wyłącznie, jeśli roślina jest uprawiana na bardzo żyznej glebie. Jednak zawsze przed siewem warto zasilić ziemię kompostem, nawet jeśli wyróżnia się ona bardzo wysoką jakością.

Kiedy nawozić słonecznik?

Słonecznik należy nawozić co 3-4 tygodnie w trzech miesiącach: czerwcu, lipcu i sierpniu. W czerwcu najlepiej przygotować potasową saletrę i dawkować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać, że w przypadku nawożenia bardzo istotna jest regularność.

Kiedy siać słonecznik?

Słonecznik sieje się zwykle w terminie 15-25 kwietnia, gdy temperatura gleby osiąga 6-8 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że sianie tej rośliny w zbyt zimnej glebie, może doprowadzić do opóźnienia wschodów. Nie wolno jednak zbyt długo odkładać wysiewu, gdyż w maju jest już na to za późno.

Zbiór słonecznika - kiedy?

Termin zbioru słonecznika zazwyczaj przypada na koniec września. Jednak zanim zdecydujesz się na zbiór, dokładnie przyjrzyj się tej roślinie. Jest na to gotowa, gdy wilgotność niełupków osiąga maksymalnie 20%, a wszystkie jej elementy wyraźnie zasychają. Gdy słonecznik dojrzewa, jego koszyczki zwisają, a ich tylna część zmienia barwę z zielonej na żółtą. Ponadto w czasie dojrzewania również przylistki słonecznika nabierają żółty odcień.

Należy pamiętać, że słonecznik najlepiej zebrać od razu, gdy dojrzeje. Najlepiej zrobić to maksymalnie na koniec września. Przeciągając zbiór do października, trzeba liczyć się z tym, że roślina zacznie gnić, a jej koszyczki będą się rozpadać.

Czy uprawa słonecznika się opłaca?

Uprawa słonecznika staje się coraz popularniejsza. Z roku na rok coraz więcej rolników decyduje się na sianie tej rośliny. Wynika to z faktu, iż jej uprawa jest obecnie bardzo opłacalna. Słonecznik ma znacznie mniejsze wymagania pokarmowe niż rzepak, dlatego nie wymaga tak dużych nakładów finansowych. Ponadto aktualnie słonecznik jest bardzo chętnie kupowany przez firmy produkujące oleje i przedsiębiorstwa florystyczne.

Z jakimi problemami można się spotkać podczas uprawy słonecznika?

Mimo że słonecznik nie jest rośliną szczególnie wymagającą, to należy mieć świadomość, że w czasie jego uprawy można spotkać się z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim roślina ta jest często atakowana w czasie wschodów i dojrzewania nasion 

przez ptactwo. Z tego względu konieczne jest stosowanie różnorodnych metod odstraszania np. zawieszenie na polu żyłek ze skrawkami folii aluminiowej.

Ponadto trzeba pamiętać, że słonecznik jest narażony na różnorodne choroby m.in. szarą pleśń i zgniliznę twardzikową. Aby im zapobiec, należy przede wszystkim unikać sadzenia słonecznika i rzepaku na tym samym stanowisku w niedużym odstępie czasowym. Bardzo ważne jest również zadbanie o to, aby roślina ta nie była narażona na zbyt wysoką wilgotność. Istotne jest także zapewnienie jej dostępu do odpowiednich składników odżywczych, takich jak potas czy fosfor.

Podczas uprawy słonecznika należy także pamiętać, że jest on narażony na działanie różnorodnych szkodników m.in. mączniaków prawdziwych, ślimaków czy mszycy. Aby ochronić przed nimi rośliny, należy stosować odpowiednie opryski.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA