REKLAMA

Będzie wsparcie dla pszczelarzy z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych

Redakcja - Prawo i Finanse
02.04.2019
chat-icon 0

Elektroniczny systemem wczesnego ostrzegania przed opryskami oraz pomoc z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych mają być wsparciem dla pszczelarzy. Spora część funduszu ma trafić właśnie do pszczelarzy.

fot. MRiRW
REKLAMA

Elektroniczny systemem wczesnego ostrzegania przed opryskami oraz pomoc z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych mają być wsparciem dla pszczelarzy. Spora część funduszu ma trafić właśnie do pszczelarzy.

- Ci, którzy uzyskują dochody z rzepaku podzielą się dochodami z pszczelarzami – mówił podczas XXVII Forum Pszczelarzy w Przysieku minister rolnictwa.

Podczas XXVII Forum Pszczelarzy w Przysieku minister rolnictwa poinformował o przygotowywanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa elektronicznym systemie wczesnego ostrzegania pszczelarzy. – Chcemy doprowadzić do tego, że każdy rolnik wykonujący opryski będzie informował, w której wsi i na której działce będzie wykonywał zabieg. Okoliczni pszczelarze, poprzez specjalny system informowania, otrzymają na swój telefon komórkowy komunikat, że tego dnia należy zabezpieczyć swoją pasiekę.

Ardanowski zaznaczył, że pszczelarstwo nie jest oderwane od rolnictwa, lecz jest jego nierozerwalnym ogniwem. Należy więc o tym pamiętać rozwiązując problemy pomiędzy pszczelarzami a rolnikami.

Minister zaznaczył także, że biorąc pod uwagę ogromną wartość produktów pszczelich dla zdrowia człowieka należy wspierać przetwórstwo i sprzedaż tych produktów. Miód, najbardziej znany z produktów pszczelich, może być również surowcem do wytwarzania miodów pitnych, z których historycznie słynęła Polska.

Pyłek, pierzga, mleczko pszczele czy propolis powinny być o wiele bardziej znanymi komponentami apiterapii i kosmetyków wytwarzanych na bazie produktów pszczelich.

Podczas Forum minister rolnictwa odniósł się również do ustawy o funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych. Zapewnił, że będzie zabiegał o to, aby jeszcze przed żniwami została ona przyjęta. – Jest uzgodnione z producentami rzepaku, że spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy. Ci, którzy uzyskują dochody z rzepaku podzielą się dochodami z pszczelarzami. Sądzę, że przed tegorocznymi zbiorami uda się takie przepisy wprowadzić.

Z prognoz szefa resortu rolnictwa wynika, że w kilku najbliższych latach dojdziemy do zbiorów rzepaku na poziomie 3,5 mln ton. – Rzepak to dobre źródło białka, którym można zastąpić import śruty sojowej wart ok. 4 mld zł rocznie. Te pieniądze mogą trafić do polskich rolników – zaznaczył minister i dodał, że bez wzrostu produkcji rzepaku Polska będzie miała trudności w wypełnieniu unijnych norm w zakresie OZE.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA