REKLAMA

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich: Wypłacono 38,5 mln złotych

Zainteresowanie programem pomocy dla pszczelarzy polegającej na dopłatach do przezimowanych rodzin pszczelich przerosło oczekiwania. Zakładane wstępnie 60 milionów złotych przeznaczonych na ten cel ostatecznie wzrosło do 80 mln zł.

fot. Paweł Pąk
Redakcja - Zwierzęta 18.07.2023 chat-icon1

REKLAMA

Program dofinansowujący przezimowanie rodzin pszczelich był przeznaczony dla hodowców prowadzących działalność nadzorowaną i są wpisanych do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Łącznie pszczelarze w trwającym do 31 maja 2023 r. naborze złożyli 43,6 tys. wniosków. Największe zainteresowanie program wsparcia wzbudził na Lubelszczyźnie gdzie złożono 5 tysięcy wniosków, Małopolsce (4,6 tys.) i na Podkarpaciu (4,3 tys.).

Pomoc przyznawana jest ze środków krajowych w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Do trj pory na konta 21,5 tys. pszczelarzy trafiło 38,5 mln zł.

Przypominamy, że aktualna stawka wsparcia wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę. Zwiększona do 80 mln złotych pula dostępnych środków w praktyce oznacza, że wszyscy, którzy spełniają warunki otrzymają pomoc.

W poprzednich latach kwota dopłat była niższa – 20 zł, podobnie jak budżet – po 35,5 mln zł. W 2022 roku taką pomoc otrzymało 27,7 tys. hodowców pszczół, a rok wcześniej 23 tys. W sumie ARiMR wypłaciła na ten cel w ciągu dwóch poprzednich lat 43 mln zł. W 2023 r. pszczelarze ubiegają się o ponad 77 mln zł – do tej pory 38,5 mln zł trafiło do 21,5 tys. pszczelarzy – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


szymon 19.07.2023

jak pszczol zabraknie to moze byc poczatek konca

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA