REKLAMA

Kto jest zwolniony z obowiązku prowadzenia BDO

W temacie bazy danych odpadowych wciąż pojawiają się nowe pytania i wątpliwości. Jedno z nich odnosi się do kwestii kto jest zwolniony z obowiązku prowadzenia BDO.

fot. Paweł Pąk
27 marca 2020 chat-icon0

REKLAMA
Przy dokonywaniu oceny, czy dany rolnik podlegał będzie obowiązkowi uzyskania wpisu do rejestru, należy brać pod uwagę wszystkie wyłączenia. W przypadku zaistnienia któregokolwiek z nich, przedmiotowy obowiązek nie powstanie.

Wyłączenia:

1) Patrząc od strony podmiotowej, spod obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów wyłączone są m.in. rolnicy gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru z urzędu.

REKLAMA

2) W dniu 23 grudnia 2019 r. zostało wydane Rozporządzenie Ministra Klimatu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Wymienione są one w załączniku do Rozporządzenia.


Wpisowi do rejestru podlegać będą rolnicy ryczałtowi w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, którzy nie są wprawdzie przedsiębiorcami, o ile w związku z prowadzoną działalnością rolniczą wytwarzają odpady dla których są obowiązani prowadzić ewidencję odpadów. Do odpadów tych możemy tutaj zaliczyć np. opakowania związane z samodzielnym serwisowaniem maszyn lub urządzeń.

Co z rolnikami, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach (np. ziemniaki w skrzyniopaletach)?

Rolnicy, którzy nie prowadzą dodatkowo działalności gospodarczej, a przez to nie są przedsiębiorcami, będą zwolnieni z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru z tytułu wprowadzenia opakowań na rynek. Obowiązki związane z wprowadzeniem opakowań na rynek zawężone są, od strony podmiotowej, do przedsiębiorców.

REKLAMA
Wątpliwości budzą również działy specjalne produkcji rolniczej (np. czy wyłączone z obowiązku są fermy drobiu, które generują liczne odpady, ale nie użytkują żadnej ziemi rolnej?).
Działy specjalne produkcji rolnej są rodzajami działalności rolniczej, zatem każdorazowo należałoby analizować czy podmiot prowadzący tego rodzaju działalności podlega obowiązkom związanym z BDO na zasadach ogólnych. Nie ma tutaj znaczenia zwolnienie odnoszące się do kryterium powierzchni użytków rolnych (75 ha), które w tego rodzaju przypadkach nie występuje.

Zwolnienie wynikające z art. 5 ust. 2 pkt 5 ustawy o odpadach, dotyczy wyłącznie rolników. Spółki bądź spółdzielnie, z uwagi na fakt, iż nie posiadają statutu rolnika, nie skorzystają z przedmiotowego zwolnienia.

(rpf) jp / Źródło: WIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę i funkcjonowanie biogazowni rolniczych

Redakcja 3 czerwca 2023 chat-icon1

MRiRW ocenia, że przewidywane efekty wprowadzenia nowych przepisów to m.in. dodatkowe zyski dla polskich rolników, obniżenie kosztów działalności rolniczej i przetwórczej, czystsze powietrze i niezależność energetyczna obszarów wiejskich.

- Ustawa o biogazowniach rolniczych i biopaliwach to realizacja takiego modelu transformacji energetycznej obszarów wiejskich, w którym w samym centrum jest polski rolnik – informuje MRiRW.

Ustawa biogazowa to:
- przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej;
- ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- brak konieczności zmiany przeznaczenia gruntów rolnych zajętych w gospodarstwach rolnych pod biogazownię rolniczą;
- uwolnienie określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
- łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Kubota L2501 – czy to dobry wybór dla sadowników?

Redakcja 22 maja 2023 chat-icon0

> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję.

> Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół.

> Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.

Co zmieniło się wraz z wprowadzeniem modelu L2501?

Poprzednikiem Kuboty L2501 jest ciągnik oznaczony numerem L5040, który miał swoją premierę w 2012 roku. Przez wielu użytkowników jest często określany jako zwinna i mocna maszyna o prostej, kompaktowej konstrukcji. Maszyna dysponuje silnikiem 50,8 i napędem 4x4. Jest dosyć wąska - jej rozstaw to zaledwie 145 cm, a mimo to została wyposażona w przestronną kabinę, w której zainstalowano płaską po

REKLAMA