REKLAMA

PROW 2018 na maszyny – kto może ubiegać się o wsparcie?

Redakcja - Prawo i Finanse
26.01.2018
chat-icon 0

Ogromne wsparcie dla każdego rolnika stanowią wszelkie dofinansowania, a w szczególności te, które umożliwiają unowocześnienie foty maszyn i pojazdów rolniczych. Jedną z najpopularniejszych form wsparcia jest PROW 2014-2020.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ogromne wsparcie dla każdego rolnika stanowią wszelkie dofinansowania, a w szczególności te, które umożliwiają unowocześnienie foty maszyn i pojazdów rolniczych. Jedną z najpopularniejszych form wsparcia jest PROW 2014-2020.

Trzeba jednak wiedzieć, czym w ogóle jest PROW. Otóż jest to tzw. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który zakłada dofinansowania na wielu polach. Pozwala ono na scalanie gruntów, zapobiega niszczeniu i degradacji produkcji rolnej, a nawet odtwarza potencjał wielu gospodarstw.

Co ważne, program ten w sposób szczególny wspiera młodych rolników, oferując dla nich premie, a nawet umożliwia napływ zupełnie nowych przedsiębiorców niezwiązanych z rolnictwem i hodowlą na wieś, oferując pomoc finansową na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie można oczywiście zapomnieć o kwestii umożliwiania restrukturyzacji gospodarstw dzięki pomocy PROW 2018.

Wraz z początkiem roku 2018 znów rozpoczał się nabór wniosków o dofinansowania, dlatego warto wiedzieć, kto w ogóle może starać się o pieniądze z programu. Otóż skorzystać z programu może rolnik, którego wiek nie przekracza 40 lat, a także spełnia wiele dodatkowych wymagań takich jak m.in. odpowiednie wykształcenie lub posiada on odpowiednio długi staż pracy rolniczej.

Ważną kwestią są jednak pewne ograniczenia w kwestii dofinansowań na maszyny. Osoba, która otrzymała we wcześniejszym naborze dofinansowanie na konkretną maszynę, nie będzie mogła starać się o pieniądze na ten sam sprzęt. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli wcześniej za dofinansowanie zakupiono ciągnik, to teraz nie będzie już możliwe spożytkowanie pieniędzy na ten sam cel. Dodatkowo dofinansowanie nie może zostać przyznane rolnikowi, który wcześniej otrzymał wsparcie w programie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” na przestrzeni lat 2007-2013.

Oczywiście nowa pula wsparcia niesie ze sobą większe ograniczenia, ale umożliwia otrzymanie wsparcia w zakresie zakupu maszyn bądź urządzeń rolniczych, restrukturyzacji gospodarstw, a przede wszystkim pomocy młodym rolnikom. Na sam koniec zostaną również rozpatrzone wnioski gospodarstw z obszarów a, b oraz c.

Pierwszy nabór na usprawnianie gospodarstw z sektora D ruszył w lutym i interesował on przede wszystkim osoby starające się o dofinansowania na maszyny i sprzęty gospodarcze. W marcu bieżącego roku otwarty został nabór na dofinansowania obejmujące restrukturyzację niewielkich gospodarstw, a w maju rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie dla młodych, początkujących rolników.

Na końcu, jak już wspomniano, o pieniądze będą mogli starać się hodowcy prosiąt oraz bydła mlecznego i mięsnego. Na koniec nie można zapomnieć o kwotach dofinansowań – na restrukturyzację można otrzymać maksymalnie 60 tys. zł, a młody rolnik może liczyć nawet na 100 tys.!

Co ważne, kwoty wypłacane są w dwóch ratach, gdzie pierwsza stanowi 80% kwoty, a druga 20%. Warto więc pilnować terminów, aby nie przegapić szans na dofinansowania, które mogą znacznie wpłynąć na funkcjonowanie gospodarstwa – nowe maszyny to duża wartość, każdego rolnika.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA