33.1°C

partnerzy:

reklama
Grimme Evo 290 - pierwszy kombajn ze zbiornikiem wyposażonym w AirSep fot. Grimme

Grimme Evo 290 - pierwszy kombajn ze zbiornikiem wyposażonym w AirSep

Napisał  Cze 09, 2019

W 2013 roku, podczas targów Agritechnica 2013 w Hanowerze, firma Grimme wraz z firmą Spudnik, zaprezentowała rewolucyjny separator do brył i kamieni - AirSep.

W ciągu kolejnych czterech lat, niemiecki producent maszyn intensywnie pracował nad poprawą i udoskonaleniem separatora, w efekcie czego jego powierzchnia montażu została zmniejszona, a ponadto zmniejszyło się znacznie zapotrzebowanie mocy.

Ciągniony kombajn Grimme Evo 290 AirSep, jest pierwszym tego typu kombajnem ziemniaczanym, który jest w pełni zintegrowany z separatorem.

Zbierany plon jest podawany z zespołu wyorującego na pierwszą taśmę odsiewającą, a w miejscu podania na drugą taśmę odsiewającą, łęciny są nadal oddzielane od ziemniaków przez obiegową taśmę łęcinową.

Z drugiej taśmy odsiewającej ziemniaki i pozostałe domieszki są podawane na separator AirSep. Kamienie i wilgotne bryły są prawie kompletnie oddzielane za pomocą strumienia powietrza.

Lokalizacja separatora pozwala uzyskać optymalną ochronę produktu, gdyż domieszki są usuwane już wcześnie z masy produktu. Oddzielone domieszki są odprowadzane do skrzyni, z której mogą być usunięte na brzegu pola.

Ziemniaki są następnie transportowane na obydwie taśmy jeżowe. Suche bryły są oddzielane na separatorze z taśmą palcową. Na taśmie stołu przebierczego ziemniaki są transportowane do 9-tonowego zbiornika. 

Ustawień separatora dokonuje się na terminalu, ale według producenta, wszelkich korekt dokonuje się naprawdę rzadko. AirSep jest napędzany ze zintegrowanego układu hydraulicznego, dodatkowy silnik nie jest więc konieczny. Zapotrzebowanie mocy wynosi 205 KM, czyli tylko 25 KM więcej niż dla EVO 290 bez AirSep.

Kombajn EVO 290 AirSep to pierwszy kombajn ze zbiornikiem wyposażony w ten opatentowany separator, łączący jedyną w swoim rodzaju wydajność serii SE z wydajnością i precyzją separatora AirSep.

(rtr) KP, Grimme

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama