fbpx

Kolibakterioza drobiu - rozpoznanie i leczenie

Napisał  Lut 26, 2022

Escherichia coli jest bakterią, która należy do rodziny Enterobacteriaceae. To drobnoustrój, dla którego naturalnymi warunkami bytowania jest organizm ptaków, a dokładnie ich przewód pokarmowy. Pojawienie się wspomnianej bakterii wywołuje obecność serotypów patogennych, które z kolei wywołują jednostkę chorobową zwaną kolibakteriozą.

Bakteria kolibakteriozy u kur odznacza się dużą zjadliwością, przez co sprawnie wnika do narządów ptaka i prowadzi do ciężkich zmian chorobowych. Ponadto Escherichia coli posiada zdolność do przebywania poza organizmem zwierzęcia przez okres wynoszący nawet 8 miesięcy. Może znajdować się ona w zanieczyszczonych pomieszczeniach, kurzu czy też odchodach.

Kolibakterioza u kur – objawy

Należy wspomnieć, że choroba, którą jest kolibakterioza, wywołuje ogromne straty wśród hodowców. Atakuje ona ptaki niezależnie od ich wieku, a także cyklu produkcyjnego. Niezwykle ważne jest zatem poznanie zasad zarówno profilaktyki, jak i późniejszego ewentualnego leczenia, tak by móc zapobiec chorobom zwierząt oraz ograniczyć wysokie straty finansowe.

Najbardziej narażone na kolibakteriozę są osobniki młode, zwłaszcza kury nioski. Ponadto choroba dopada równie często hodowlę brojlerów. Do zakażenia kolibakteriozą dochodzi drogą pokarmową lub oddechową. Zarażenie następuje w przypadku bezpośredniego kontaktu z ptakami chorymi, a także ich wydzielinami. Co ciekawe, wektorami mogą być także pasożyty, gryzonie, a nawet ludzie. Dla człowieka źródłem zakażenia są zanieczyszczone tuszki drobiowe ptaków podczas uboju.

Należy również pamiętać, że występowanie poszczególnych czynników może sprzyjać kolibakteriozie u drobiu. Zaliczyć do nich można utrzymywanie ptaków w nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach, ich duże zagęszczenie w kurnikach, złe warunki zoohigieniczne i brak dbałości przy podawaniu paszy czy też obecność gryzoni i pasożytów. Ponadto czynnikami sprzyjającymi są także przegrzanie lub przeziębienie ptaków, ich nieodpowiednie żywienie, obecność wirusów obniżających odporność, bądź też obecność toksyn w podawanej paszy. Pamiętaj, że kolibakterioza występuje często wraz z chorobami towarzyszącymi takimi jak mikroplazma, zapalenie oskrzeli kur czy też kokcydioza.

Przebieg choroby uzależniony jest od wieku kury, zjadliwości szczepu bakterii, a także lokalizacji zmian patologicznych. Najczęściej występującą odmianą jest kolibakterioza układu oddechowego. Zdarza się, że występuje ona w formie zakażeń mieszanych z poszczególnymi chorobami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Głównymi objawami tej odmiany jest włóknikowe zapalenie worków powietrznych, włóknikowe zapalenie worka osierdziowego, obrzęk śledziony oraz nerek, powiększenie i zwyrodnienia wątroby, a także zapalenie błony śluzowej jelit.

Kolibakterioza u kur – antybiotyk

W przypadku kolibakteriozy u kur leczenie odbywa się na podstawie wykonanego antybiogramu pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Na tym etapie pomocne okazują się elektrolity, które nie dopuszczają do odwodnienia czy też zakwaszenia organizmu. Warto również sięgnąć po probiotyki i środki osłaniające górne drogi oddechowe zwierzęcia.

Warto wiedzieć, że wybór leków stosowanych w przypadku leczenia kolibakteriozy jest ograniczony. Najczęściej wybieranymi chemioterapeutykami są fluorochinolony, sulfonamidy, polimyksyny i tetracykliny oraz fenikole. Zdarza się jednak, że wspomniane leczenie nie przyniesie oczekiwanych skutków. W przypadku wykrycia kolibakteriozy, hodowca musi być przygotowany na straty w swoim stadzie.

Aby zapobiegać występowaniu tej choroby, należy regularnie dbać o czyszczenie kurnika. Ponadto zarówno pasza, jak i woda muszą być świeżo podawane, a karmidła i poidła często myte oraz dezynfekowane. W stadzie ptaków powinna być także przeprowadzona i stosowana profilaktyka chorób wirusowych i bakteryjnych poprzez regularne szczepienia oraz badanie surowicy ptaków, czyli tak zwany monitoring serologiczny. Należy również pamiętać, że w przypadku wykrycia kolibakteriozy u konkretnego osobnika trzeba niezwłocznie usunąć go ze stada, aby nie zarażał pozostałych ptaków.

(rzw)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!