REKLAMA

Claas zachęca do żniw na gąsienicach


Przyglądając się zdjęciom najnowszych kombajnów Claasa nie sposób nie zauważyć pewnego szczegółu związanego z podwoziem. W katalogu tegorocznych nowości, Lexiony Claasa pracują w polu z widoczną czerwienią jedynie tylnych kół: przednie zastąpione są bowiem układem gąsienicowym, Terra Trac.

fot. Claas
REKLAMA

Przyglądając się zdjęciom najnowszych kombajnów Claasa nie sposób nie zauważyć pewnego szczegółu związanego z podwoziem. W katalogu tegorocznych nowości, Lexiony Claasa pracują w polu z widoczną czerwienią jedynie tylnych kół: przednie zastąpione są bowiem układem gąsienicowym, Terra Trac.

Claas promuje modele Lexion 600 i 700, a także Tucano 500 / 400 / 300.

Sześćsetki są wyposażone w silniki Mercedes Benz, spełniające normy emisji spalin Stage IV (Tier IV), o pojemności skokowej sześciu rzędowych cylindrów 10,7 l lub 7,7 l, z poziomym układem chłodzenia w Lexionach 670 i 660, a dzięki „nowościom w obróbce słomy oraz funkcjom CEMOS AUTOMATIC”, jak zapewnia producent - „są teraz tak wygodne i wydajne jak nigdy wcześniej”.

Do takich udogodnień należy m.in. system Vario 1230  i 1080, z blachami do rzepaku, dzięki czemu operator może szybko i wygodnie regulować stół w zakresie od -10 do + 60 cm, z poziomu kabiny.

A do tego modele Lexion 780, 770, 760 i 750 Terra Trac mogą być wyposażone w wygodną rurę rozładowczą zbiornika ziarna, której tylna cześć jest składalna do transportu drogowego – to Controlled Traffic w układzie 12 metrów, poza przyrządem żniwnym Vario 1230.

Sam Claas zapewnia, że przyrządy żniwne w tym wariancie są synonimem najlepszego przepływu materiału i najwyższej przepustowości.

Do tego przepływu przywiązywana jest duża waga. Z uwagi na to, że w czasie zbioru napędy kombajnu poddawane są dużym obciążeniom, pojazd monitoruje silnik, napędy młocarni i układu oddzielenia resztek ziarna Roto Plus. System 4D automatycznie steruje pokrywami rotorów, w zależności od pochylenia kombajnu na np. terenie pagórkowatym, i od aktualnego obciążenia zespołów czyszczenia.

Na nierównych polach czyszczenie jest zresztą wspierane przez inteligentny system automatycznego sterowania dmuchawy Auto Slope – tu liczba obrotów dmuchawy stale dopasowuje się do warunków podczas jazdy pod górę i z góry, przy czym podstawą jest zadana przez operatora liczba obrotów.

Warto dodać, że wszystkie modele Lexiona z rozdzielaczem promieniowym mogą być wyposażone w dwa czujniki automatycznego dopasowania kierunku rozrzutu sieczki przy bocznym wietrze, co sprzyja także równomiernemu rozdzieleniu sieczki na całej szerokości roboczej podczas jazdy po zboczach.

Układ APS Hybrid System przy Lexionach 700, połączony z efektywnym oddzielaniem ziaren Lexion, ma zapewnić dziesięciokrotnie szybszy przepływ materiału pomiędzy rotorami a koszami i – jak twierdzi Claas - dużą siłę odśrodkową o innej niż w maszynach z wytrząsaczem, charakterystyce oddzielania.

Daje to możliwość regulowania liczby obrotów bębna młocarni, niezależnie od liczby obrotów rotorów i uzyskania łagodnego omłotu przy najwyższej przepustowości. Tutaj także zastosowano rozdzielacz promieniowy, którego dwa rotory rozrzucające posiadają dwie ruchome blachy kierunkowe, co pozwala na rozdzielanie słomy na całej szerokości roboczej, przy minimalnym nakładzie mocy, a nawet przy np. wilgotnej słomie, silnym bocznym wietrze i jeździe na zboczu.

Natomiast w Lexionie 600 zastosowany jest wysokowydajny system omłotu APS, z przyspieszeniem przepływu materiału z 3 m/sek do 20 m/sek, a także Multifinger Separation System, bęben ze sterowanymi palcami, położony przed wytrząsaczami, który zapewnia efektywne oddzielenie resztek ziarna.

MSS zastosowano we wszystkich Lexionach z wytrząsaczem. Do tego operator z poziomu kabiny decyduje o przełączeniu odkładania pokosu i siekania, a regulacji noży przeciwstawnych i listwy ciernej w siekaczu słomy.

Wróćmy jednak do gąsienic. Kombajny z Terra Trac chronią glebę w możliwie najlepszy sposób, dzięki dużej powierzchni przylegania. Użytkownicy mogą docenić też niewielką szerokość transportową podczas jazdy po drogach z prędkością do 40 km/godz. Kombajny mogą być wyposażone w jeden z czterech układów Terra Trac:
- 635 mm szerokości, 2,32 mkw powierzchni przylegania,
- 890 mm szerokości i 3,25 mkw powierzchni przylegania,
- 735 mm szerokości i 2,68 mkw,
- 890 mm szerokości i 3,25 mkw,

Nabywca może dopasować podwozie do swoich potrzeb, a ponadto ma do dyspozycji m.in. wersję Terra Trac do ryżu dla modeli Lexion 780, 770 i 760. Gąsienice mają szerokość 8,90 m, a większy odstęp prowadników gwarantuje pełną trakcję, także w warunkach dużej wilgotności.

(rtr) Paweł Okoński


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA