REKLAMA

New Holland TD5.85 – czy to sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu?

New Holland TD5.85 to sprawdzone rozwiązania techniczne w nowej odsłonie. Producent zadbał o większy udźwig maszyny, bardziej wydajny system hydrauliczny oraz niższe zużycie paliwa.

fot. Adobe Stock
4 maja 2024 chat-icon2

Traktor z serii TD5 wyróżnia się błyskawiczną obsługą podczepianych elementów i narzędzi, które pracują w stabilnej pozycji. Ciągnik wyposażono w przestronną kabinę VisionView, która ułatwia sterowanie pojazdem i kontrolę nad wszystkimi układami w ciągniku.

Model TD5.85 nie ma najlepszego dociążenia z przodu. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przedniego TUZ-u. Maszyna sprawia również drobne problemy w momentach większego obciążenia pracy silnika.

New Holland TD5.85 - z czego jest najbardziej znany?

Ciągnik rolniczy New Holland TD5.85 to przedstawiciel zmodernizowanej serii TD5, stworzonej przez znanego, amerykańskiego producenta sprzętu rolniczego. Maszyny zyskały odświeżony wygląd, wiele nowych rozwiązań technicznych oraz dały użytkownikom większy komfort pracy. Odnowiona seria obejmuje 4 typy traktorów w przedziale mocy od 65 do 114 KM. Łączy je większy udźwig podnośnika, wprowadzenie do silników układu common rail oraz nowego systemu hydraulicznego.

TD5.85 to jedna z najmocniejszych maszyn pracująca dzięki 4 cylindrowemu silnikowi o pojemności 3,4 litra. Jednostka napędowa posiada intercooler, układ wtrysku CR oraz filtry cząstek stałych DPF. Maksymalna moment obrotowy w wysokości 351 Nm jest możliwy do osiągnięcia już przy obrotach rzędu 1500 na minutę. Taka wartość w zupełności wystarcza do wykonywania codziennej pracy, nawet w przypadku stopniowego obciążenia.

W tej serii maszyn zastosowano też nowy system recyrkulacji (CEGR) gazów wyrzucanych z układu wydechowego. To rozwiązanie zapewnia niższe zużycie paliwa (co najmniej 10%), sprawia, że praca silnika może być bardziej elastyczna i zaspokaja wymagania norm środowiskowych z zakresu Tier 4.

Z serii TD5 to właśnie model TD5.85 był najczęściej wybieraną maszyną wśród rolników. Zgodnie z zapewnieniami producenta odpowiadają za to prostota obsługi, wszechstronne zastosowanie ciągnika w gospodarstwach oraz świetne wykorzystanie tradycyjnych koncepcji technicznych ujętych w nowoczesnej konstrukcji. Maszyna charakteryzuje się dobrą relacją ciężaru do mocy (jedynie 33 kg na każdy KM), co pozwoliło na skuteczne zmniejszenie apetytu na paliwo i poprawienie toru jazdy. Warto również zwrócić uwagę na zmianę ustawienia rury wydechowej, która od teraz znajduje się w okolicy prawej kolumny kabiny.

Jakie rozwiązania techniczne zastosowano w ciągniku New Holland TD5.85?

Ciągnik TD5.85 posiada skrzynię biegów z 24 różnymi przełożeniami do tyłu i do przodu. Tutaj znajdują się 3 różne zakresy obsługiwane przez krótką dźwigienkę, 4 biegi oraz pojedynczy półbieg. Ten model wyróżnia się w stosunku do poprzedników mniejszą prędkością na poziomie 2300 obrotów na minutę. Ciągnik wyposażono również w inne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w codziennej pracy na polu. Należą do nich:

  • przekładnia Synchro Shuttle – to prosta i jednocześnie bardzo trwała konstrukcja mechaniczna, w której zastosowano mechanizm 12x12. Pozwala na osiągnięcie prędkości 40 km/h w połączeniu z napędem na 4 koła (4x4),
  • system Lift-O -Matic Plus - umożliwia błyskawiczne podnoszenie i opuszczanie podczepianych agregatów i innych narzędzi rolniczych. To rozwiązanie stabilizuje tylny układ zawieszenia na wskazanej pozycji i to za pomocą jednego przycisku. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie podczas pokonywania uwroci,
  • udźwig tylnego zawieszenia – to co najmniej 3 tony, które można zwiększyć do maksymalnej wartości 4,7 tony przy pomocy siłowników wspomagających. Największe modele z serii TD5 pracują z pompą hydrauliczną o wydatku 63l/min., dzięki czemu mogą sprostać nawet największym wyzwaniom

Ciągnik został wyposażony w bardzo wygodną kabinę typu VisionView, która daje łatwy dostęp do każdego układu sterowniczego maszyny. To także lepsza widoczność drogi, tylnej części maszyny i wszystkich podczepianych narzędzi. Układ sterowniczy został zmieniony – nowa deska rozdzielcza daje lepszy wgląd w podstawowe parametry techniczne – m.in. lepsza widoczność prędkości jazdy.

Co można by poprawić w ciągniku marki New Holland?

Po wykonaniu testów ciągnika New Holland TD5.85 często podnoszoną kwestią było jego odpowiednie dociążenie z przodu. W standardowym wyposażeniu znajduje się 8 odważników o wadze 40 kG, co wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jednak w konfrontacji z doczepianym agregatem o masie 1 tony i długości ponad 3 metrów te obciążniki nie zdały całkowicie egzaminu. W niektórych momentach - szczególnie na uwrociach – przednia część pojazdu traciła kontakt z podłożem. W tym miejscu dużo lepszym wyborem mógłby być przedni TUZ.

Kolejną sprawą jest zachowanie się silnika w niektórych sytuacjach. Chociaż jest to wytrzymała i elastyczna jednostka, to w trakcie licznych testów nie zawsze była w stanie zmniejszyć obroty przy zwiększaniu obciążenia. W takich przypadkach pomagało zwiększenie obrotów - czasem do wartości 2000 obr./minutę, aby skutecznie wesprzeć rozruch maszyny.

(rtr) Michał Ziemski


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Mario

dobry ciągnik ale wiadomo jak cos sie psuje albo nadchodzi serwis to trzeba jak w kazdym z kieszeni rzucic pare groszy - nic nie ma darmo

0 0
Roman

chciałbym :)

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Ocena maszyny


Marcin Użytkownik ciągnika
4/5

Prosty zwinny ciągnik. Lecz trochę za lekki (4350 kg Td5 85) i krótki zależy do jakich robót u mnie akurat wykonuje wszystkie prace . A największy minus to że jak się bierze z skrzynia 40 km/h to po prostu w polu w pracy brakuje przełożeń bądź po prostu polbiegow których nie ma. I w transporcie przy mocnym obciążeniu trzeba go dobrze bujać. Skrzynia 12/12 ale 30 km/h była by lepszym wyborem bo i tubibtu tyle samo przełożeń ale w 30 nie odczuwa się braku biegow

Komfort jazdy:

4

Ekonomiczny:

4

Cena:

4

Funkcjonalność:

4

New holland td5 Użytkownik ciągnika
2.75/5

Komfort jazdy:

3

Ekonomiczny:

1

Cena:

4

Funkcjonalność:

3

Paweł Użytkownik ciągnika
4.25/5

ciągnik wystarcza na moje 30-ha gospodarstwo

Komfort jazdy:

4

Ekonomiczny:

5

Cena:

4

Funkcjonalność:

4