REKLAMA

KIedy i jak stosować saletrę wapniową?

Redakcja - Uprawa
29.01.2022
chat-icon 4

Każdy miłośnik roślin doskonale wie, że pierwszym krokiem do ich prawidłowego rozwoju jest odpowiedni nawóz. Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od rodzaju wspomnianego środka. Tutaj wybór jest naprawdę szeroki - jedno, dwu lub wieloskładnikowe.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Każdy miłośnik roślin doskonale wie, że pierwszym krokiem do ich prawidłowego rozwoju jest odpowiedni nawóz. Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od rodzaju wspomnianego środka. Tutaj wybór jest naprawdę szeroki - jedno, dwu lub wieloskładnikowe.

Dziś przybliżymy Ci nieco temat saletry wapniowej. Czym jest? Kiedy warto ją stosować i o czym należy pamiętać?

Spis treści:

  1. Czym jest saletra wapniowa?

  2. Kiedy stosować saletrę wapniową?

  3. Jak stosować saletrę wapniową?

Czym jest saletra wapniowa?

Nawóz ten produkowany jest na bazie dwóch surowców mineralnych - azotu oraz wapnia. Oba te pierwiastki stosowane są w uprawie roślin w celu ich rozwoju. To właśnie azot jest najważniejszym składnikiem odżywczym - stanowi on budulec białek i ma wpływ przede wszystkim na ilość plonów. Wapń natomiast uelastycznia strukturę komórkową roślin, dzięki czemu są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też niestraszne im choroby czy mróz.

Saletra wapniowa zastosowanie

Zaletą stosowania saletry wapniowej niewątpliwie jest wydłużenie wytrzymałości owoców i warzyw. Ponadto azotan wapnia redukuje wchłanianie przez rośliny metali ciężkich zarówno z podłoża, jak i z powietrza. Saletra wapniowa ma postać granulatu rozpuszczalnego w wodzie, dzięki czemu w łatwy sposób sporządzisz preparat dla swoich roślin. Środek swoje zastosowanie znajduje głównie na polach, w ogrodach czy sadach - idealnie sprawdzi się zarówno w małym przydomowym ogródku, jak i na większym obszarze uprawnym.

Kiedy stosować saletrę wapniową?

Okres stosowania saletry wapniowej zależny jest od rodzaju nawożonej rośliny. Idealnym czasem wykorzystania tego właśnie nawozu w sadzie jest złota jesień. Wapń powinien być zastosowany co najmniej trzy tygodnie przed okresem wegetacji roślin. W zależności od sposobów nawożenia, dla niektórych gatunków, np. jabłoni odpowiednim momentem na dostarczenie wapnia jest wiosna.

Saletra wapniowa - kiedy stosować?

Saletra wapniowa najczęściej stosowana jest do nawożenia warzyw, owoców czy roślin ozdobnych. Co ważne, nawóz powinniśmy stosować tylko na zdrowe i suche rośliny. Nie można więc robić tego po deszczu - upał również nie jest najlepszym czasem do zastosowania nawozu.

Jak stosować saletrę wapniową?

Saletra wapniowa - nawożenie dolistne

Saletra wapniowa to typ nawozu, który można stosować bezpośrednio na liście roślin w formie oprysku. Ten typ nawożenia - nawóz dolistny - Idealnie sprawdzi się do złagodzenia niekorzystnych działań kwaśnych deszczy. Ta forma będzie odpowiednia w przypadku ogórków, warzyw kapustnych, a także jabłoni. Pamiętaj, że duże znaczenie dla rozwoju Twoich roślin ma dawka, którą zastosujesz. W przypadku nawożenia dolistnego dla drzew i krzewów owocowych jest to ok. 5-6 kg saletry wapniowej na 1 hektar.

Należy rozpuścić je w 600 - 1000 litrach wody. Jest to dawka, która pozwoli Ci na wykonanie od 4 do 8 oprysków, w odstępach 10-14-dniowych. W przypadku warzyw polowych dawka ta wynosi ok. 2-4 litry na hektar. Wykonasz wówczas 3-4 opryski, co 10-14 dni. Pamiętaj jednak, żeby za każdym razem z uwagą przeczytać etykietę oraz zalecenia od producenta. Przed zastosowaniem saletry wapniowej w pierwszej kolejności określ stadium rozwoju swojej rośliny - ma to szczególne znaczenie z uwagi na fakt, iż w przypadku młodszych roślin powinno dobierać się niższe dawki. Zwróć również uwagę, aby nie mieszać saletry wapniowej z nawozami, które w swoim składzie posiadają fosforany czy też siarczany.

Saletra wapniowa - fertygacja azotanem wapnia

Przechodząc dalej, kolejną równie efektywną metodą nawożenia jest fertygacja. Sposób ten polega na mieszaniu nawozu z wodą, a następnie podawaniu owej mieszanki w trakcie podlewania roślin. W przypadku stosowania saletry wapniowej ważnym aspektem jest, aby przed fertygacją zapoznać się z zasobnością gleby w wapń, a ponadto określić jej pH. Dlaczego jest to tak istotne? To proste! Działanie fertygacji zależne jest od jakości użytej wody, w tym także od jej pH. Twarda ciecz to zmora dla roślin - w przypadku, gdy taką właśnie wodę zastosujemy do fertygacji, mogą wystąpić niepożądane reakcje chemiczne, które wpłyną na nieaktywność składników, a także na zasolenie gleby.

Podczas zabiegu fertygacji pamiętaj, aby dobrać dawkę saletry wapniowej tak, aby wystarczyła ona roślinom, aż do czasu kolejnego nawożenia. Co więcej, dla wzmocnienia odżywienia Twoich drzew możesz zastosować również siarczan potasu. Fertygację powtarzaj w odstępach co najmniej tygodniowych. Stężenie roztworu wodnego Twojego nawozu zależne będzie od rodzaju nawożonej rośliny - zazwyczaj mieści się ono w granicach 0,01-0,02%.

Saletra wapniowa - nawożenie doglebowe

Ten sposób nawożenia szczególnie polecamy do stosowania w przypadku roślin na glebach o zwiększonym stopniu zakwaszania. Saletra wapniowa jest nawozem alkalicznym, który sprawia, że zawarty w nim wapń skutecznie redukuje szkodliwe działanie gleb o charakterze zakwaszonym. Nawożenie doglebowe wyjątkowo polecane jest do tzw. “nawożenia regeneracyjnego” - głównie do upraw ozimych, późnego nawożenia czy też nawożenia pogłównego buraków lub kukurydzy.

Saletra wapniowa dawkowanie

Duże zapotrzebowanie na wapń mają również jabłonie - dobrej jakości nawóz wspomoże jego wytwarzanie w tworzących się zawiązkach. Największe zapotrzebowanie na wapń drzewo jabłoni odczuwa w okresie 5 tygodni od pełnego kwitnienia - to właśnie wtedy warto dostarczać go jak najwięcej, z uwagi na to, że w tym właśnie okresie drzewa mogą pobierać więcej niż połowę całkowitej rocznej ilości wapnia. Najlepszą porą do nawożenia doglebowego jabłoni jest wiosna. Tym sposobem możesz również wesprzeć swoje rośliny ozdobne. Saletra wapniowa podawana doglebowo przyspieszy wzrost Twoich kwiatów, a także wpłynie na wydobycie i uwydatnienie ich barwy.

(rup)

chat-icon 4

REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


maniek 20.07.2023

warto stosować ale własnie jako granulat

0 0
16.06.2023

0 0
eryk 30.05.2022

dobrze jest też wymieszać wcześniej z wodą i dać jako oprysk

0 0
farmer 30.05.2022

zdecydowanie polecam w formie granulatu , wtedy może spokojnie leżeć i czekać na deszcz

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA