REKLAMA

Miodowe Lato w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie

Redakcja - Prawo i Finanse
21.08.2017
chat-icon 0

20 sierpnia w woj. kujawsko-pomorskim po raz dwudziesty czwarty odbył Wojewódzki Dzień Pszczelarza Miodowe Lato. Impreza została zorganizowana w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Oddziale w Zarzeczewie.

fot. mRiRW
REKLAMA

20 sierpnia w woj. kujawsko-pomorskim po raz dwudziesty czwarty odbył Wojewódzki Dzień Pszczelarza Miodowe Lato. Impreza została zorganizowana w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Oddziale w Zarzeczewie.

Imprezę zorganizowali: Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Kujawsko-Pomorski ODR.

Podczas imporezy wystąpił minister Krzysztof Jurgiel, który podkreślił znaczenie Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2016/2017; 2017/2018; 2018/2019.

Minister zapewnił, że program uwzględnia najbardziej korzystne, wypracowane wspólnie z pszczelarzami rozwiązania dla rozwoju pszczelarstwa mieszczące się w prawodawstwie Unii Europejskiej i uwzględniające polskie realia i możliwości.

Program będzie realizowany w ramach następujących środków wsparcia:

- pomoc techniczna skierowana do pszczelarzy i organizacji pszczelarzy;

- zwalczanie inwazji pasożytów i chorób pszczół, w szczególności warrozy;

- racjonalizacja sezonowego przenoszenia uli; poprawa jakości produktów, aby skuteczniej pozycjonować produkty na rynku; środki mające na celu wsparcie zasiedlania uli.

Podczas plenerowej imprezy w Zarzeczewie odbyła się degustacja oraz sprzedaż miodów i produktów pasiecznych. Odbył się pokaz wirowania miodu, przygotowywania potraw z dodatkiem tego cennego daru natury oraz warsztaty wykonywania świec z węzy.

Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji, a dzieci wziąć udział w przygotowanych zajęciach i konkursach. Dla pszczelarzy przygotowany został konkurs pn. „Najlepsza ekspozycja”, natomiast osoby biorące udział w konkursie wiedzy pszczelarskiej miały okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gospodarki pasiecznej i roli pszczół w środowisku.

Operacja realizowana w ramach Planu operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 promuje zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, poprzez uświadomienie jej odbiorcom związku pomiędzy rozwojem pszczelarstwa, ochroną rodzin pszczelich, a rozwojem obszarów wiejskich. Projekt ma na celu zwiększenie udziału zainteresowanych środowisk we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Poprzez promocje pszczelarstwa i prozdrowotnego działania produktów pasiecznych organizatorzy imprezy zachęcali do zakładania nowych pasiek i powiększania tych już istniejących.

W dłuższej perspektywie mogą powstać nowe miejsca pracy, co przyczyni się do redukcji bezrobocia na terenach wiejskich. Realizowany projekt wspiera priorytet 4 PROW 2014-2020: „Odtwarzanie, ochrona i wzmacnianie ekosystemów związanych z rolnictwem i leśnictwem”.

(rpf) źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA