fbpx
Niedziele handlowe w 2023 roku fot. Adobe Stock

Niedziele handlowe w 2023 roku

Napisał  Gru 30, 2022

Od kilku lat placówki handlowe mają wyznaczone kilka niedziel w ciągu roku, które są wyłączone z zakazu handlu w siódmy dzień tygodnia obowiązującego przez wszystkie pozostałe niedziele w roku.

Jeszcze kilka lat temu w każdą niedzielę, tak jak we wszystkie pozostałe dni tygodnia można było zrobić zakupy, otwarte były praktycznie wszystkie większe markety i sieci handlowe.

W 2018 roku w Polsce wszedł w życie zakaz handlu w niedzielę i święta. Ustawa ta wprowadziła zakaz świadczenia pracy przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę we wszystkich placówkach handlowych na terenie całego kraju. To właśnie forma zatrudnienia ma w tym przypadku ogromne znaczenie, bo np. właściciel placówki handlowej może sam stanąć za ladą i sprzedawać np. w swoim sklepie w każdą niedzielę roku bez żadnych ograniczeń.

Były też w międzyczasie wyjątki od zakazu handlu w niedziele, bowiem zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązywał czasowo w placówkach pocztowych – zasady te regulowała ustawa z 23 listopada 2012 roku, ta możliwość jednak została „ucięta” po kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy, które wykazały liczne nieprawidłowości i nadużycia. Jednak Jak wszyscy wiemy, kreatywność to podstawa sukcesu więc w wielu placówkach handlowych na terenie całego kraju (głównie w sklepach dużych sieci handlowych) pojawiły się „czytelnie” – teraz każdy może przy okazji robienia zakupów np. w niedziele w niektórych placówkach handlowych również poczytać książki czy też wypożyczyć je do domu, bowiem jak grzyby po deszczu w sklepach na terenie całego kraju pojawiły się również wypożyczalnie książek.

Na zakupy w niedzielę w 2023 roku będzie można się udać w następujących miesiącach: w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu.

W 2023 roku niedziele handlowe obowiązują w następujących terminach:
- 29 stycznia,
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia.

Można powiedzieć, że czytelnie, placówki pocztowe i wypożyczalnie książek to istna kpina z ustawodawcy. Okazuje się, że nie wszystko jednak uchodzi bezkarnie, bowiem tysiąc złotych kary nałożyła Państwowa Inspekcja Pracy na właściciela sklepu prowadzącego działalność w niedzielę mimo zakazu handlu, sklepikarz powoływał się przy tym na na wyjątek w ustawie dotyczący czytelni.

(rpf) pp

Udostępnij: