17.3°C

partnerzy:

reklama
reklama
Porozumienie rolnicze: pierwsze posiedzenie zespołu w/s rynku mięsa wieprzowego fot. MRiRW

Porozumienie rolnicze: pierwsze posiedzenie zespołu w/s rynku mięsa wieprzowego

Napisał  Mar 21, 2019

W siedzibie resortu rolnictwa odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Stabilizacji i Wsparcia Rynku Mięsa Wieprzowego działającego w ramach Porozumienia Rolniczego.

Jednym z głównych wyzwań jest zdefiniowanie, jaki system chcemy rozwijać, czy ma to być system oparty na rodzimej hodowli, czy na systemie nakładczym – zwrócił uwagę prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. Według niego niezbędne jest uregulowanie całego systemu łańcucha żywnościowego, wszystkich jego uczestników od hodowcy, poprzez przedsiębiorców aż do konsumenta końcowego.

Reprezentuję rolników, którzy na chwilę obecną posiadają 34% krajowego pogłowia trzody chlewnej – powiedział Walkowski i podkreślił, że bardzo ważne jest powrócenie do polskich norm, tak jak to ma miejsce w przypadku masła, dla którego zostało ściśle określone co może w nim być.

Chodzi o to, aby konsument dokładnie wiedział co nabywa, czyli. „ile jest mięsa w mięsie”.

Obecny na posiedzeniu przewodniczący Funduszu promocji mięsa wieprzowego Janusz Walczak mówił, że oprócz kapitału polskiego mamy do czynienia z kapitałem obcym, przez który rynek wieprzowiny całkowicie się rozregulował.

Zwrócił uwagę na bardzo niską cenę, jaką hodowcy uzyskują na rynku. Według niego najważniejsze jest porozumienie pomiędzy producentami a przetwórcami w zakresie opłacalności produkcji dla każdego uczestnika łańcucha, w tym konsumenta. Należy pogodzić interesy małych, średnich, dużych, jak również ekologicznych gospodarstw zajmujących się produkcją wieprzowiny. Do tego dochodzą interesy przetwórców i konsumentów.

(rpf) jp

reklama reklama