7.2°C

Groźba dodatkowych ceł ze strony USA zawisła nad państwami UE fotolia

Groźba dodatkowych ceł ze strony USA zawisła nad państwami UE

Napisał  Kwi 30, 2019

Rząd Stanów Zjednoczonych zaproponował nałożenie dodatkowych ceł na szereg produktów pochodzących z Unii Europejskiej, między innymi na produkty mleczarskie, takie jak jogurty, masło oraz sery. Jeśli dodatkowe cła staną się faktem, najwięcej strat poniosą dostawcy artykułów mleczarskich z Włoch, Francji i Irlandii.

8 kwietnia bieżącego roku rząd Stanów Zjednoczonych, ze względu na niewystarczające działania Unii Europejskiej w sprawie zaprzestania subsydiowania Airbusa (konsorcjum europejskie zajmujące się produkcją samolotów), zaproponował nałożenie dodatkowych ceł na szereg produktów pochodzących z UE, w tym również produktów mleczarskich.

Pod względem wartości Stany Zjednoczone w ubiegłym roku były drugim odbiorcą produktów mleczarskich z Unii Europejskiej. 2018 rok zakończył się z wynikiem 1,1 mld EUR, jeśli chodzi o eksport produktów mleczarskich do USA. Eksport ten stanowi 11% w całkowitej sprzedaży europejskich artykułów mleczarskich. Największym zainteresowaniem ze strony USA cieszą się sery, których wartość stanowiła 80% eksportu.

W ubiegłym roku największymi unijnymi dostawcami artykułów mleczarskich na rynek Stanów Zjednoczonych były Włochy (25% całkowitego eksportu z UE do Stanów Zjednoczonych) oraz Francja i Irlandia (po 18%). Wartość polskiego eksportu produktów mleczarskich na rynek Stanów Zjednoczonych była stosunkowo niewielka i wyniosła 10,3 mln EUR, co stanowiło 2% wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski do krajów trzecich i 0,5% wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski ogółem.

Wstępny wykaz produktów mleczarskich objętych cłami zawiera: jogurty, masło oraz sery, w tym Cheddar. Wolumen eksportu unijnych serów do Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku wyniósł 134 tys. t i stanowiło to 16% łącznego wolumenu sprzedaży na rynki trzecie. Wprowadzenie wszystkich taryf mogłoby wpłynąć na ok.75% wolumenu eksportowanych serów. Stany Zjednoczone są też największym odbiorcą unijnego masła. Jego wolumen eksportu wyniósł 28 tys. t, czyli 17,5% całkowitego eksportu z Unii Europejskiej w 2018 roku.

Według szacunków ekspertów unijny przemysł mleczarski może stracić około 1 mld euro, jeżeli władze Stanów Zjednoczonych zdecydowałaby się na stosowanie przedstawionych taryf.

(rpf) jp / Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

reklama