Piątka dla zwierząt: Dlaczego nikt nie rozmawia w tej sprawie z rolnikami? fot. TK

Piątka dla zwierząt: Dlaczego nikt nie rozmawia w tej sprawie z rolnikami?

Napisał  Wrz 17, 2020

Podczas wczorajszej dyskusji nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt posłowie skupili się głównie na zwierzętach futerkowych, omijając temat zakazu uboju rytualnego, który jest najistotniejszy z punktu widzenia rolników.

Podczas wczorajszej dyskusji w Sejmie nad „Piątką dla zwierząt” zabrakło wątku dotyczącego ograniczenia uboju halal i koszer, który przewiduje ustawa. Zwrócił na to uwagę poseł Marek Sawicki z PSL-Kukiz`15 podkreślając, że polscy rolnicy są na granicy wyczerpania ich cierpliwości i protestują przeciw likwidacji kolejnej gałęzi produkcji.

Przypomniał, że cena żywca spadła o 1 złoty w ciągu zaledwie kilku tygodni po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenia zakazu uboju halal. Już dziś bowiem zagraniczni dostawcy rezygnują z polskich zamówień. Sawicki przypomniał również, że od 2012 roku, gdy został wprowadzony ubój halal, produkcja drobiu podwoiła się.

Za odrzuceniem ustawy jest także „Konfederacja”. Poseł Krzysztof Bosak w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że przyjęcie tej ustawy odbije się na całej branży rolnej, upadnie 350 tysięcy gospodarstw w Polsce. Do firm branżowych dopiero dociera to co się dzieje, w firmach na szybko zwoływane są sztaby kryzysowe.

Póki co nikt nie zaproponował konstruktywnego rozwiązania dla tysięcy gospodarstw rolnych po wprowadzeniu zakazu uboju religijnego. Nikt nie rozmawia w tej sprawie z rolnikami, przed którymi nagle pojawiło się widmo bankructwa. Czy po ewentualnym wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego będzie jakiś okres przejściowy?

Czy rolnicy będą mieli czas niezbędny na przebranżowienie się? Czy dostaną rekompensaty? Póki co z sejmowej mównicy słychać słowa: „Nie trzeba krzywdzić zwierząt, aby zarabiać pieniądze”, „Nikt nie zakazuje rolnikom hodowli zwierząt, ale niech ich ubój będzie humanitarny”. A rolnicy czekają na konkretne rozwiązania.

(rpf) jp

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia