fbpx
Rolnicy z terenów przygranicznych pozbawieni możliwości oszacowania szkód łowieckich fot. Adobe Stock

Rolnicy z terenów przygranicznych pozbawieni możliwości oszacowania szkód łowieckich

Napisał  Paź 18, 2021

Stan wyjątkowy na terenach przygranicznych uniemożliwia Polskiemu Związkowi Łowieckiemu szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzynę, a rolnikom uzyskanie z tego tytułu odszkodowania. Resort środowiska nie widzi w tej kwestii możliwości żadnej zmiany.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w związku z trwającym stanem wyjątkowym na terenach przygranicznych członkowie Polskiego Związku Łowieckiego są pozbawieni możliwości szacowania szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzynę. W konsekwencji uniemożliwia się rolnikom uzyskanie odszkodowania należnego z tytułu wyrządzonych szkód. Dotychczasowe działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska miały na celu – tylko i wyłącznie – przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian w powyższym zakresie.

Ostatecznie jednak resort środowiska uznał, że obowiązujący w regionie przygranicznym stan wyjątkowy jest sytuacją wyższej konieczności, stąd obecność i realizacja działań przez myśliwych na tych terenach mogłaby nieść za sobą zagrożenie. W związku z powyższym jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie są ani nie będą prowadzone.

Informacja resortu środowiska na ten temat pojawiła się w związku z doniesieniami medialnymi o możliwości podjęcia działań przy użyciu broni przez członków PZŁ na terenach objętych stanem wyjątkowym. MKiŚ zaprzecza jakoby brano pod uwagę taką możliwość. Wszystko zatem wskazuje na to, że rolnicy z terenów przygranicznych objętych stanem wyjątkowym pozostaną w dalszym ciągu pozbawieni sposobności oszacowania szkód łowieckich i ubiegania się o należne im z tego tytułu odszkodowania.

(rpf) jp / Źródło: MKiŚ

Udostępnij:

Skomentuj