fbpx

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW

Napisał  Kwi 12, 2022

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. Dotychczas ARiMR wypłaciła blisko 15,3 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 3,07 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

ARiMR informuje, że do 11 kwietnia wnioski przesłało już blisko 160 tysięcy rolników. Wraz z agencją przypominamy, że dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, zachęcamy też, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Do kiedy można składać wnioski?

Na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe, rolnicy mają czas do 16 maja 2022 r. Jeśli ktoś nie zdąży tego zrobić w tym terminie, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 czerwca 2022 r., ale wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Z kolei bez żadnych sankcji do 31 maja 2022 roku można zgłaszać zmiany do wniosków złożonych w terminie - czyli do 16 maja. Rolnicy, składający korekty w późniejszym terminie, ale nie później niż do 10 czerwca, będą mieli pomniejszone płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Istotne jest to, że w tym roku ponownie można się ubiegać o uzupełniającą płatność podstawową do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, a także do wybranych upraw – ich wykaz obejmuje 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na stronie Agencji.

Zwiększono też liczbę pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Rolnicy zainteresowani tym rodzajem wsparcia mogą starać się o dofinansowanie na Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk (Pakiet 8) oraz Retencjonowanie wody (Pakiet 9).

Wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW można przesyłać wyłącznie elektronicznie. Jednak w tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Zachęcamy, by nie zwlekać ze składaniem dokumentów.

W 2021 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Do 30 czerwca 2022 r. będzie trwać realizacja płatności końcowych za 2021 rok.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

Skomentuj