fbpx
Ciągnikiem własnej konstrukcji wjechał wprost pod pociąg – tragiczne skutki wypadku fot. KMP Częstochowa

Ciągnikiem własnej konstrukcji wjechał wprost pod pociąg – tragiczne skutki wypadku

Napisał  Sie 20, 2022

Każdy przejazd kolejowy jest miejscem gdzie krzyżują się drogi jadących po torowisku pociągów z pojazdami poruszającymi się szosą. O ile strzeżone przejazdy kolejowe przy spuszczonych szlabanach sygnalizują jasno, że trzeba poczekać aż przejedzie pociąg, to przy niestrzeżonych przejazdach pozbawionych fizycznej zapory, z sygnałem świetlnym i dźwiękowym, ryzyko wypadku znacznie się zwiększa.

To kierowca pojazdu przejeżdżającego przez tory sam ocenia sytuację i bywa, że pomimo wyraźnych sygnałów na tzw. krzyżu św. Krzysztofa, próbuje przejechać na drugą stronę. To nie tylko złamanie prawa, ale również stworzenie ogromnego ryzyka zderzenia z pociągiem.

18 sierpnia 2022 roku około godziny 18.00 w Jackowie nieopodal Częstochowy doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 64-letni mieszkaniec gminy Kruszyna (województwo śląskie, powiat częstochowski) jadąc skonstruowanym przez siebie, niezarejestrowanym ciągnikiem rolniczym z przyczepą, nie zachowując należytej ostrożności wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg relacji Gdynia-Zakopane.

Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń kierujący pojazdem poniósł śmierć na miejscu. Ponad 300 pasażerów pociągu, z których żaden nie odniósł obrażeń, musiało się przesiąść do pociągu zastępczego.

Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora, przez kilka godzin pracowali na miejscu wypadku ze skutkiem śmiertelnym na przejeździe kolejowym w Jackowie, a wszczęte postępowanie ma na celu wyjaśnienie okoliczności i przyczyn tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Wraz z Policją apelujemy, aby przed przejazdem kolejowym zawsze zatrzymać się i sprawdzić, czy można bezpiecznie przejechać na drugą stronę torowiska.

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez przejazdy kolejowe:

Zbliżając się do torowiska, należy jechać z prędkością, która umożliwi nam zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu.
- Przed wjechaniem na tory należy upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg lub inny pojazd szynowy, szczególnie, gdy jest ograniczona widoczność, a przejazd kolejowy nie jest strzeżony
- Nigdy nie przejeżdżaj przez tory, gdy widzisz lub słyszysz nadjeżdżający pociąg.
- Nie wyprzedzaj innych pojazdów na przejeździe ani przed nim.
- Nie zatrzymuj się przy samych torach – pamiętaj, że pociąg jest od nich szerszy i potrzebuje więcej miejsca.

Kierowcy zabrania się:

- Objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.
- Wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
- Omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

(rpf) kp / Źródło: KMP Częstochowa

Udostępnij: