REKLAMA

Prognoza pogody na najbliższy tydzień: chłodna północ kraju, cieplejsze południe

Redakcja - Prawo i Finanse
29.09.2018
chat-icon 0

Najbliższy tydzień będzie już dosyć chłodny, przed nami typowa polska jesień. Jeśli chodzi o temperatury, Polska będzie podzielona na znacznie chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Nie mamy też dobrej wiadomości dla rolników – sytuacja hydrologiczna w kraju pozostanie bez zmian. Czyli susza nie odpuści.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Najbliższy tydzień będzie już dosyć chłodny, przed nami typowa polska jesień. Jeśli chodzi o temperatury, Polska będzie podzielona na znacznie chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Nie mamy też dobrej wiadomości dla rolników – sytuacja hydrologiczna w kraju pozostanie bez zmian. Czyli susza nie odpuści.

W weekend będzie sporo słońca, ale też dosyć chłodno

W sobotę zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane. Polska jest dzisiaj pod wpływem wyżu. Tylko początkowo w Karpatach zachmurzenie mogło być duże, tam też mogły występować jeszcze zanikające opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i w Tatrach śniegu.

Na północy kraju, głównie na Wybrzeżu może dziś popadać, miejscami spodziewajmy się nawet burz. Będą to jednak tylko niewielkie przelotne opady. Temperatura wyniesie od 9º C na Podhalu, na Podhalu 11º C i 12º C na północnym wschodzie kraju. Będzie więc chłodno – to efekt napływającego z północy powietrza polarno-morskiego. Maksymalnie słupki rtęci sięgną 15º C na zachodzie kraju. W całym kraju będzie dużo słońca. W Karpatach dość silnie powieje wiatr, w porywach do 60 km/h.

- W nocy z soboty na niedzielę będzie małe zachmurzenie, jedynie na Wybrzeżu może się bardziej chmurzyć i tam lokalnie mogą wystąpić niewielkie przelotne opady deszczu. To będzie zimna noc – temperatura wyniesie od 1º C na Podlasiu, przez 3-5º C na przeważającym obszarze kraju do 7-9º C nad morzem i na Pomorzu. W miejscowościach podgórskich będzie znacznie chłodniej - od -2º C do 0º C. Na wschodzie kraju wystąpią przygruntowe przymrozki - do -2º C na Podlasiu – prognozuje Maria Waliniowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Niedziela zapowiada się z piękną słoneczną pogodą. Niebo będzie bezchmurne, jedynie na zachodzie może przyby

niegroźnych chmur, a na Wybrzeżu może pojawić się niewielki przelotny deszcz. Słupi rtęci sięgną od 12-14º C na wschodzie kraju do 17º C na zachodzie i może nawet 18º C na Dolnym Śląsku. Na Podhalu spodziewajmy się tylko 10º C.

Od poniedziałku zacznie się chmurzyć

W poniedziałek będzie generalnie pogodnie, jednak na zachodzie i w centrum może się okresami chmurzyć i tam może popadać niewielki przelotny deszcz. Termometry pokażą od 13-15º C na północy i w miejscowościach podgórskich, do 18º C na południu.

Wtorek i środa będą bardzo chłodne z dużym zachmurzeniem i niewielkimi przejaśnieniami, a okresowo nawet opadami deszczu. W te dni maksymalnie słupki rtęci sięgną od 10º C na Pomorzu do 15º C na południu Polski. Za to noce będą nieco cieplejsze z uwagi na większe zachmurzenie – od 4º C do 9º C. Wiatr będzie silny, chwilami nawet porywisty osiągający prędkość 60 km/h, a na Wybrzeżu nawet 75 km/h.

- W czwartek i piątek będzie podobnie, na południu temperatura może sięgnąć 19º C, a na północy kraju tylko 12-15º C na północy. Wciąż pozostanie więc ten rozkład temperatur – niższe na północy kraju, a wyższe na południu - podkreśla synoptyk Maria Waliniowska.

Sytuacja hydrologiczna bez większych zmian

- Sytuacja jest dosyć klarowna i prosta. Stan większości rzek w Polsce układa się w strefie wody niskiej i średniej. Prognozujemy właściwie na wszystkich rzekach stabilizację i dalsze powolne spadki przez najbliższy tydzień. Trochę inna sytuacja jest nad samym morzem – tam będzie trochę wzrostów w Zalewie Szczecińskim, w Trzebieży zostanie przekroczony stan ostrzegawczy, zostało już wydane ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia dla tego terenu – mówi Grzegorz Walijewski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Opady deszczu, które mogą wystąpić w najbliższym tygodniu w żaden sposób nie wpłyną ani na poprawę ani na pogorszenie sytuacji hydrologicznej w kraju. Czeka nas więc okres stabilizacji, a następnie powolnych spadków. Aktualnie stan suszy hydrologicznej notowany jest na 100 stacjach IMGW w kraju.

Prognoza długoterminowa bez większych opadów

W najbliższych tygodniach sytuacja się nie poprawi, a nawet będzie się pogarszać. Statystycznie to właśnie jesień jest porą roku, kiedy najrzadziej w historii następowały zwyżki stanu wód w glebie i rzekach. Pozostaje więc mieć nadzieję, że tegoroczna zima będzie śnieżna, co poprawiłoby sytuację hydrologiczną w kraju.

Według aktualnych prognoz długoterminowych, do 20 października temperatury będą powyżej normy. Co prawda suma opadów ma być w normie, ale liczba dni z opadem już poniżej normy. Oznacza to, że albo wystąpią burze, albo opady pojawią się bardziej intensywne, ale na niewielkim obszarze kraju.

Zapowiada się więc piękna, złota jesień. W pierwszej dekadzie października słupki rtęci mogą sięgnąć nawet 20º C, a minimalnie spaść do -1º C. Oczywiscie, mowa tu o temperaturze na wysokości 2 metrów, gdzie przeprowadzane są pomiary, nie uwzględniają one przygruntowych przymrozków. Pamiętajmy też, że prognozy długoterminowe nie są już tak pewne, jak krótkoterminowe, pogoda jest na tyle zmienna i nieprzewidywalna, że nieoczekiwany front może diametralnie zmienić te prognozy.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA