REKLAMA

Wysuszone łąki? To już nie problem. Metody zapobiegawcze

AB
29.08.2018
chat-icon 0

Dłuższe okresy braku opadów atmosferycznych wywołują jeszcze groźniejszą w skutkach suszę glebową. Skalę czasową, w jakiej może dojść do suszy glebowej, stanowią 1 – 3 miesięcy.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Dłuższe okresy braku opadów atmosferycznych wywołują jeszcze groźniejszą w skutkach suszę glebową. Skalę czasową, w jakiej może dojść do suszy glebowej, stanowią 1 – 3 miesięcy.

Nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe w okresie wegetacji roślin, w coraz większym stopniu determinują poziom produkcji rolniczej, w tym także użytków zielonych – łąki i pastwiska stanowią bazę paszową dla produkcji zwierzęcej, ale również chronią glebę przed erozją oraz oczyszczają powietrze dostarczając dużych ilości tlenu – w dużym skrócie są cenne dla naszego środowiska, dlatego warto o nie dbać.

Metody niwelujące skutki suszy

Krzem

Wyniki badań pewnej grupy naukowców wskazują na pozytywne działanie krzemu w czasie suszy – łagodzi on jej skutki w czasie uprawy roślin. Pod wpływem dodania do pożywki krzemu redukcja biomasy w czasie stresu wodnego wynosi jedynie 20%, przy czym przy braku tego pierwiastka utrata masy może wynosić aż 40%.

W warunkach stresowych roślina potrafi wytworzyć aż o 70% mniej masy korzeni. Zasilenie roślin krzemem niweluje szkodliwy wpływ stresu przez wzmocnienie systemu korzeniowego – można uzyskać większą o 33% masę w porównaniu do roślin rosnących w deficycie wody.

Zachodzące zmiany klimatyczne powodują, że niemal corocznie pojawiają się okresowo na polach dotkliwe susze glebowe powodujące deficyt wody w roślinach, warto więc spróbować i włączyć krzem do swojego programu nawożenia. Z naturalnych surowców wysoką zawartością może się pochwalić skrzyp i pokrzywa.

Wywar z tych roślin dostarczy potrzebnego pierwiastka roślinom. Ponadto z dostępnych preparatów na rynku z zawartością krzemu jest środek o nazwie Polifoska Krzem grupy Azoty S.A.

Działania adaptacyjne

Z adaptacyjnych działań, które można wykorzystać z powodzeniem jest nawadnianie, które może zniwelować negatywne konsekwencje zmian klimatu. Nawadnianie może się odbywać za pomocą deszczowni lub jeśli jest zagospodarowany mniejszy areał wtedy można pokusić się o ręczne uzupełnienie braku wody.

Jeśli w gospodarstwie nie ma deszczowni a zagospodarowana przestrzeń jest pokaźnych rozmiarów, wtedy należy zadbać innym sposobem o zwiększenie ilości wody.

Mianowicie, można wydłużyć czas jej przebywania w glebie i zwiększyć efektywność jej wykorzystania przez: właściwą agrotechnikę, wzrost małej retencji, zwiększenie zawartości materii organicznej w glebach dla zwiększenia ich zdolności retencyjnych, odpowiednie kształtowanie szaty roślinnej prowadzące do zwiększenia infiltracji, zadrzewienia śródpolne kształtujące mikroklimat, zmniejszenie odpływu powierzchniowego i parowania potencjalnego oraz wyhodowanie bardziej wodooszczędnych odmian roślin.

Nawozy dolistne

Zasilanie nawozami mineralnymi w okresie deficytów wody nie jest zasadne, ponieważ składniki pokarmowe nie zostaną pobrane przez rośliny. Dlatego można zastosować nawozy dolistne. Poprzez opryski użytków zielonych można je szybko zasilić azotem i uzupełnić niedobory składników.

Działanie to jest o tyle zasadne, gdyż liście i pozostałe części zielone rośliny pobierają potrzebne im składniki przez szparki i przetchlinki. Wchłanianie składników jest tym większe, im dłużej pozostają one zwilżone stosowanym roztworem – w tym przypadku odpowiednią porą dnia będzie poranek lub wieczór.

Odpowiednie koszenie

Istotna jest wysokość koszenia – dla łąk to 6-7 cm, w przypadku mieszanek z dużym udziałem roślin motylkowatych optymalnym zakresem będzie 7-9 cm. Zbyt niskie koszenie mogłoby przyczynić się do wypadania cennych gatunków traw i roślin motylkowatych w czasie stresu jakim jest brak wody.

Ograniczenie wypasu zwierząt

Na pastwiskach ważne jest, aby zwierzętom zapewnić nieograniczony dostęp do wody i cienia. Na użytkach zielonych, gdzie roślinność podeschła i nie przyrasta należy przerwać wypas do czasu regeneracji traw po wystąpieniu opadów deszczu. W okresie suszy spoczynek runi powinien wynosić co najmniej 3 tygodnie.

Ponadto, podczas suszy nie należy stosować gnojówki lub gnojowicy, ponieważ może dojść do „wypalenia” roślinności i zahamowania odrostu.

(rup) Anna Bluszcz

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA