REKLAMA

Rolnictwo precyzyjne – co to jest i na czym polega?

Redakcja - Technika
08.01.2023
chat-icon 0

Rolnictwo prezycyzyjne powoli staje się standardem wszędzie tam, gdzie liczy się maksymalny plon.

Obecnie każdy rolnik zmaga się z wymogami, jakie niesie za sobą uprawa. Maksymalizacja plonów, jego dobra jakość oraz obniżenie kosztów to tylko niektóre z zadań, jakie stoją przed nami w XXI wieku. Do tego nie możemy zapominać o ochronie środowiska naturalnego, co sprawia, że coraz częściej skłaniamy się ku rolnictwu precyzyjnemu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Rolnictwo prezycyzyjne powoli staje się standardem wszędzie tam, gdzie liczy się maksymalny plon.[/caption]

Obecnie każdy rolnik zmaga się z wymogami, jakie niesie za sobą uprawa. Maksymalizacja plonów, jego dobra jakość oraz obniżenie kosztów to tylko niektóre z zadań, jakie stoją przed nami w XXI wieku. Do tego nie możemy zapominać o ochronie środowiska naturalnego, co sprawia, że coraz częściej skłaniamy się ku rolnictwu precyzyjnemu.

Co to jest rolnictwo precyzyjne i na czym polega jego fenomen?

Rolnictwo precyzyjne - co to jest? Wyjaśnienie pojęcia

Rolnictwo precyzyjne jest rozwiązaniem budzącym duże zainteresowanie wśród szeregu osób. Stanowi ono kompleksowy system gospodarowania, dostosowujący konkretne elementy agrotechniki do zmieniających się warunków na poszczególnych częściach pola. Proces uzależniony jest nie tylko od obecnego stanu rozwoju roślin, ale również właściwości glebowych. Co więcej, kluczem do sprawnego wprowadzenia rolnictwa precyzyjnego, jest wykorzystanie przez nas zaawansowanej technologii z zakresu nawigacji oraz informatyki.

Na czym polega rolnictwo precyzyjne?

Wykorzystanie zaawansowanej technologii w uprawie związane jest z wieloma korzyściami. Jego celem jest skuteczne i wydajne zarządzanie procesami produkcyjnymi, a jego podstawą jest zdobywanie wiarygodnych informacji na temat zarówno przestrzennej, jak i czasowej zmienności cech środowiska oraz roślin.

To zaawansowana metoda uprawy roli, na którą powinniśmy postawić, jeśli zależy nam na uzyskaniu wysokiej jakości plonów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Cały proces polega na zbieraniu danych i ich właściwym, starannym analizowaniu. Kiedy przyłożymy się do zadania, będziemy mogli dokładnie dostosować częstotliwość oraz intensywność prac do wymagań poszczególnych obszarów pola.

Rolnictwo precyzyjne - jakie korzyści są z nim związane?

Rolnictwo precyzyjne jest rozwiązaniem niosącym ze sobą szereg korzyści. Wykorzystanie nowoczesnych technologii związane jest z wieloma udogodnieniami, z których warto zdawać sobie sprawę. Wprowadzając je do swoich upraw, możemy precyzyjnie dostosować nie tylko ilość, ale również rodzaj nawozu bądź oprysku do panujących w danej części pola warunków. Sprawne monitorowanie składu gleby znacząco ułatwia zastosowanie naturalnych zasobów. Natomiast prowadzenie analizy uzyskanych w ciągu kilku lat zbiorów pozwala na efektywne wytypowanie najbardziej żyznych obszarów. Ma to niebagatelny wpływ na planowanie przyszłych zasiewów czy nawet przewidywanie plonów.

Zautomatyzowanie pracy na roli, staranne dawkowanie nawozów oraz oprysków przekładają się na większą oszczędność. Oprócz korzyści finansowych możemy również zaobserwować korzystny wpływ na przyrodę. Wynika to z faktu, iż dokładne wykorzystanie środków owadobójczych ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania ekosystemu. Dzięki temu możemy ograniczyć zaleganie substancji chemicznych w plonach bądź w glebie, ale również skażenia wód.

Rolnictwo precyzjne - jak wprowadzić?

Wiadomo już, na czym polega rolnictwo precyzyjne, jednak warto, abyśmy poznali więcej informacji dotyczących sposobów jego wprowadzenia. Zastosowanie tego rodzaju rolnictwa wymaga od nas prawidłowej analizy pola, a w szczególności jego właściwości. W pierwszej kolejności musimy poznać znajdującą się na naszym polu glebę, w wyniku czego przed wprowadzeniem rolnictwa precyzyjnego możemy zdecydować się na wykonanie mapowania terenu czy prób glebowych.

Po otrzymaniu wyników będziemy mogli zastosować poszczególne zabiegi do konkretnych części pola. Takie rozwiązanie pozwoli nam na zyskanie wysokiej jakości plonów, co jest wynikiem spersonalizowania uprawy.

Co więcej, w rolnictwie precyzyjnym ogromne znaczenia ma monitorowanie pola, które wykonujemy przy użyciu różnego rodzaju urządzeń. Ważną informacją jest ich wyposażenie w satelity GPS oraz GNSS, a najczęściej wykorzystywane są do tego dobrej klasy drony oraz montowane w nowoczesnych maszynach rolniczych czujniki.

Rolnictwo precyzyjne - co warto wziąć pod uwagę przy mapowaniu terenu?

Mapowanie terenu ma niebagatelne znaczenie dla całego procesu wprowadzania rolnictwa precyzyjnego. Przed przystąpieniem do mapowania możemy zrobić listę rzeczy, które powinny zostać zmierzone. Kluczowymi czynnikami, na które warto, abyśmy zwrócili uwagę, są choroby roślin, wysuszenie gleby, wysokość plonów, właściwości fizyczne oraz chemiczne gleby. Co więcej, powinniśmy również zaobserwować czynniki związane z warunkami atmosferycznymi — nasłonecznienie, wiatry, opady deszczu czy temperatura, mają niebagatelne znaczenie podczas całego procesu. Nie bez znaczenia jest obecność szkodników oraz chwastów, dlatego nie możemy jej zbagatelizować.

Choć rolnictwo precyzyjne wymaga od nas podjęcia wielu konkretnych kroków, zdecydowanie się na nie związane jest z szeregiem wymiernych korzyści. Lepsza jakość plonów, ochrona środowiska naturalnego, większe zyski czy obniżenie kosztów przeznaczonych na uprawę, to tylko nieliczne z zalet, na jakie możemy liczyć. To opłacalne rozwiązanie, które warto rozważyć, przekładające się na większą satysfakcję z pracy na roli.

(rtr)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA