REKLAMA

Tegoroczna jesień z warunkami sprzyjającymi uprawie

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o sytuacji społeczno-gospodarczej i ekonomicznej kraju w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 r. W opracowaniu znalazły się dane dotyczące różnych dziedzin gospodarki i życia społecznego, w tym również te dotyczące sytuacji w rolnictwie, między innymi warunków pogodowych w III kwartale bieżącego roku oraz we wrześniu.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Uprawa 25.11.2021 chat-icon0

REKLAMA

Z raporu dowiadujemy się między innymi, że średnia temperatura powietrza w III kwartale br. wyniosła 17,3°C i była o 0,3°C wyższa od średniej normy z lat 1991–2020. Średnia suma opadów ukształtowała się na poziomie 278 mm, tj. była o ok. 28% wyższa od średniej wieloletniej. We wrześniu br. średnia temperatura powietrza wyniosła 14,1°C, tj. o 0,3°C więcej od średniej wieloletniej, a średnia suma opadów – ok. 42 mm, tj. odpowiednio o ok. 31% mniej.

Pogoda we wrześniu br. na ogół stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, a notowane w ciągu miesiąca opady deszczu, nieco mniejsze od średniej z wielolecia, zapewniły dobre uwilgotnienie gleby na przeważającym obszarze kraju. Na początku września wykonano orki przedsiewne i rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. Rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego zakończono w drugiej dekadzie września.

Warunki wilgotnościowe gleby sprzyjały kiełkowaniu ziarna i wschodom ozimin. W pierwszej połowie miesiąca na ogół zakończono zbiór kolejnego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych oraz przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W ciągu miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków. W całym kraju przeprowadzano zbiory kukurydzy na zielonkę. Pod koniec miesiąca lokalnie zbierano poplony ścierniskowe.

(rpf) kp / Źródło: GUS


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA