REKLAMA

Zostało już niewiele czasu na złożenie wniosków – cz. II

Redakcja - Prawo i Finanse
31.05.2016
chat-icon 0

15 czerwca 2016 roku mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

fot. Agro Brand
REKLAMA

15 czerwca 2016 roku mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

W bieżącym roku realizowane są następujące kategorie dopłat:


1. jednolita płatność obszarowa (JPO)


2. płatność za zazielenienie


3. płatność dla młodych rolników


4. płatność dodatkowa


5. płatności związane z produkcją


6. płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego

Kategoria systemu dla małych gospodarstw dostępna jest wyłącznie dla tych rolników, którzy złożyli wniosek w 2015 roku. Natomiast nie ma możliwości przystąpienia do niej w 2016 roku.

W poprzednim artykule na ten temat pokrótce scharakteryzowaliśmy pierwsze cztery z powyższych kategorii dopłat. Dziś kończąc temat rozwijamy pozostałe kategorie.

5. Płatności związane z produkcją realizowane są w odniesieniu do produkcji zwierzęcej i roślinnej. Produkcja zwierzęca obejmuje bydło, krowy, owce i kozy, natomiast produkcja roślinna pomidory, ziemniaki skrobiowe, buraki cukrowe, rośliny wysokobiałkowe, owoce miękkie, chmiel, len, konopie włókniste. Celem płatności związanych z produkcją jest wsparcie sektorów mających szczególne znaczenie gospodarcze dla kraju, a znajdujących się w trudnej sytuacji. Mają stanowić one pewnego rodzaju zachętę dla utrzymania określonego poziomu produkcji.

Płatności związane z produkcją zwierzęcą:

– Płatność do bydła przysługuje rolnikom posiadającym od 3 do 30 sztuk bydła dowolnej płci w wieku do 24 miesięcy.

– Płatność do krów przysługuje rolnikom posiadającym od 3 do 30 krów w wieku powyżej 24 miesięcy.

– Płatność do owiec przysługuje rolnikom posiadającym minimum 10 maciorek owczych bez narzuconego górnego limitu, w wieku minimum 12 miesięcy.

– Płatność do kóz przysługuje rolnikom posiadającym od 5 samic kóz bez narzuconego górnego limitu, w wieku minimum 12 miesięcy.

Płatności związane z produkcją roślinną:

– w zakresie wsparcia finansowego do roślin wysokobiałkowych objęte są gospodarstwa o powierzchni do 75 ha i następujące gatunki: bób, bobik, ciecierzyca, esparceta siewna, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, lędźwian, lucerna siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, nostrzyk biały, peluszka, seradela uprawna, soczewica jadalna, soja zwyczajna, wyka kosmata, wyka siewna.

– Płatności do buraków cukrowych, pomidorów i ziemniaków skrobiowych przewidziana jest dla rolników, którzy zawarli umowy z producentami lub przetwórcami, natomiast nie jest ona konieczna w przypadku uprawy owoców miękkich (maliny, truskawki).

– Płatności do chmielu, lnu i konopi włóknistych przysługują do powierzchni upraw. W przypadku uprawy chmielu wsparcie ma zasięg regionalny.

6. Przejściowe wsparcie krajowe dotyczy płatności do tytoniu i przysługuje rolnikowi, który spełnia warunki przyznania JPO i złożył wniosek o jej przyznanie oraz posiada wpis do rejestru z dnia 14 marca 2012 r., w którym mowa o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868) (w brzmieniu z dnia 11 kwietnia 2008 r., Dz. U. Nr 52, poz. 303).

Rolnicy zainteresowani otrzymaniem dopłat bezpośrednich mogą składać wnioski przez internet, pocztą lub w biurze powiatowym Agencji.

(rpif)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA